Bölge Tiyatroları Ve Ordu
1964 senesinde sayın Muhsin Ertuğrul’un temelini atıp, İstanbul Şehir Tiyatrosunun değerli hocalarının kökleştirdiği ve sonra mahalli sanatçılara devrettiği Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu on ikinci senesini doldurmuş bulunmaktadır 225 kişilik çok güzel bir de tiyatro salonuna sahip Ordu tiyatrosu, dar bütçeli bir belediyenin desteği ve tiyatroya tutkulu sanatçıları ile on iki senede 22 oyun sergiledi kentinde. Üstelik bu oyunları çevresine de götürerek bölgesinde ismini duyurma başarısına ulaştı. Yine tiyatro oyunlarını sürdürürken çocuk tiyatrosu şubesini oluşturarak bu alanda da kültür faaliyetini çocuk seyircilerine aktararak, güzel bir salonun yanında ses, ışık, efekt, dekor ve kostüm demirbaşları ile de köklü bir tiyatro olduğunu ispatlamıştır.


Bugün yurdumuzda Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa illerimizden sonra tiyatrosu olan ve bunu ısrarla yürüten tek kent Ordu, elbette Devlet Tiyatrolarının dergisinde yayınlanan bölge tiyatrolarının merkezi konusunda hassasiyetini gösterecektir, bunda da haklıdır.

Repertuarında, daha ziyade bölgesinin konularını içeren, sosyal bünyesini etkileyen, seyircisini bu alanda uyaran devrimci çizgide yerli oyunlara yer veren OBKT’nin kuruluşundan bu yana bu çizgiden sapmayarak, her türlübaskı ve güçlüklere karşı gelerek, sanat özgürlüğünü benimseyerek, hiç bir ideolojik sapmalarda bulunmayarak devrimci doğrultuda oyunlar vermiştir.

Şimdi bu uğraşılarını daha da ilerilere götürerek köklü bir atılımın eşiğinde olan OBKT, seminerler, kurslar, konferanslar ve bölgesel tiyatro yarışmaları düzenlemek hazırlığı içindedir.Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.