Doris Day “Evet” Dedi

Doris Day, şarkıcılığı yıllarca önce bıraktığı halde kısa bir süre öncesine kadar Amerikan komedyenlerinin en çok aranan yıldızlarından biriydi. Fakat geçenlerde Amerika’nın ünlü televizyon şirketlerinden birinin sözcüsünün yaptığı açıklama, Doris Day‘in hayranlarını doğrusu hayli şaşırttı. Yılların yıldızı bundan sonra Hollywood’da film çevirmeyecekti: Çünkü televizyon şirketleriyle uzun vadeli bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşmaya göre Doris Day, televizyonda sadece Show programı yapmakla kalmayacak ayrıca kısa metrajlı televizyon filmleri de çevirecekti. Haber açıklandığı zaman Doris Day, etrafını saran gazetecilere: «Televizyoncuların tekliflerine ‘evet’ demem gerekiyordu» diye bilgi verdi. «Televizyoncularla ben konuşmadım. Her şeyi kocam Marty’ye bıraktım. Ben sadece altını imzaladım. Zaten benim işimle kocam meşgul olur.»

Amerikan sinemasının ünlü yıldızı Doris Day'in bu hareketi bugün Hollywood filmcilerini kara kara düşündürüyor. Televizyonun icadından bu yana filmciler ciddi bir tehlikeyle burun buruna geldiklerinin farkındaydılar.

Fakat son yıllarda televizyoncuların sanatçılarına çek yüksek ücret vermesi ve sinemayla açıkça rekabete girişmeleri, Hollywood filmcilerinin endişelerini iyiden iyiye artırdı. Gerçi bazı artistler, Hollywood'a olan sevgi ve bağlılıklarından ötürü televizyoncuların tekliflerini kabul etmiyorlardı, ama Doris Day'in bu kararı pekala diğerlerine de tesir edebilirdi...

Doris Day, bilhassa son zamanlarda Hollywood'da filmcilerin kendisine ağır dram filmlerinde rol vermelerinden şikayetçiydi. Yıldız: «Benim filmlerimi ailelerin bütün fertleri görebilmeli. Yediden yetmişe kadar herkesin zevkle seyredeceği filmlerin artisti olmalıyım» demektedir. «Televizyon programları sayesinde bu isteğim yerine gelecek...»

Doris Day, Hollywood'da son çevirdiği «Caprice» filminin çekimi sırasında birkaç kere hastalanmış hatta yıldızın kansere yakalandığı da söylenmişti. Fakat yapılan tedavi olumlu sonuç vermiş ve kısa bir süre sonra yıldız eskisinden daha da sıhhatli olarak işinin başına dönmüştü... Fakat bu arada genç kadında bir değişiklik olmuş, Hollywood'a karşı eski sempatisini kaybetmişti. Bir kere ona layık görülen erkek rol arkadaşlarının hiç birisiyle geçinemiyordu. Yıldızların çoğu rol arkadaşlarını seçerken özel sempati ve antipatilerini göz önüne almıyorlardı, ama Doris için durum böyle değildi.

Rahat rol yapabilmesi için beraber çalıştığı kimselerle dost geçinmesi gerekiyordu. Hollywood filmcileri Doris'in bu düşüncelerini umursamayınca ünlü yıldızın filmcilerle arası iyice açılmıştı... Ayrıca Doris Day'in bir süre önce çevirdiği kovboy filmi için stüdyo basın müşavirlerinin «Doris'in ilk kovboy filmi» diye açıklamada bulunmaları da yıldızın hayli canını sıktı. Çünkü Doris Day yıllarca önce «Calamity Jane» (Felaket Jane) isimli filmde ilk kovboy rolünü canlandırmıştı. Bunu basına açıklayınca kıyametler koptu, filmciler ünlü yıldıza ateş püskürmeye başladılar.Hollywood filmcileri Doris Day'i yuvaya ihanetle suçlarlarken, televizyoncular da «Doris Day sinemayı bırakıp televizyona geçmekle akıllılık etti» elemektedirler. «Televizyonda çalışması onun meslek hayatında yeni bir devrin başlamasını sağlayabilir. Hollywood'da kalsaydı, kısa bir süre sonra mutlaka unutulup gidecek, iş bulamaz hale gelecekti.»

Dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Doris Day için işsiz kalmak maddi bakımdan bir önem taşımayabilir. Fakat yıldızın işsiz kalmayı gururuna yediremeyeceğini de kabul etmek gerekiyor.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 52. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir