Catherine Spaak’ın Hayatı
Geçenlerde Avrupa’dan elini eteğini çekip Hollywood’a giden ve bir süre burada kalarak adeta «kayıplara karışan» Catherine Spaak, yeniden ortaya çıktı. Güzel yıldız bir sürgün hayatı yaşarken o arada bir bale okuluna ve bir de akşamları ders verilen lisan kursuna yazılmıştı.

Hollywood’a gidişi hakkında, çok şeyler söylenmişti. Kimi de onun tanıdık çevrelerden uzakta gayri meşru bir çocuk doğuracağını iddia ediyordu… Catherine Spaak’a sorarsanız size:


– «Hollywood‘a hiç de esrarengiz bir sebeple gelmiş değilim» diyecektir. «Sadece kafamdaki bazı şeyleri gerçekleştirmek istedim. Niyetim, Amerika ve Amerikalıları öğrenmek, böylece bir Hollywood filminin ne demek olduğunu daha iyi anlamaktı. Ayrıca İngilizcemi de ilerletmek hedefini güdüyordum. Bütün bunları da becerdiğimi sanıyorum. Birçok kimse İngilizce öğrenmek için neden Londra’ya değil de, Hollywood’a gittiğimi sordular. Cevabı çek basit: Londra’yı hiç bilmem. Bilmediğim şeylerden de nefret ederim. Ama Amerika’ya ikinci gelişim.»

Belçikalı ünlü politikacı Paul – Henri Spaak’ın yeğeni ve oyun yazarı Charles Spaak’ın kızı olan Catherine Spaak, bugün henüz 21 yaşındadır ve 28 film çevirmiştir, ama bunlardan sadece bir tanesi Hollywood damgasını taşımaktadır.


Güzel yıldızın Hollywood’a vardıktan sonra yerleştiği ilk yer, tek kişilik, mobilyalı bir oda olmuştur. İlk gününü de Hollywood’un dev pazarlarında sabun, sabun tozu, cila, sebze alışverişi yaparak geçirmiştir. Daha sonra Cheviot Hills’te küçük bir eve yerleşmiştir. Burada kendisine «Otel» adlı filmi çevirirken tanıştığı bir kız arkadaşı refakat etmiştir. Catherine, bir zamanlar Kim Novak‘ın ilk nişanlısı olan Mac Krim’e ait bu evi, bir bekâr kızın dilediği gibi yaşayacağı bir ev haline sokmasını ustaca becermiştir. Bu arada Catherine’in hayatına bir erkek girmiştir. Bu erkek, son derece yakışıklı, esmer, şakakları kırlaşmış, otuzunu geçkin Mark Russi’dir. Aslen İsviçreli olan Russi’nin, Los Angeles’te bir evi, İsviçre’de de bir köşkü vardır. Lokantacılık yaptığı söylenmekte ve bizzat Catherine «Russi ile bir yıl kadar önce Avrupa’da tanıştıklarını» belirtmektedir. Yine Catherine’in ifadesine göre, Russi iş icabı Amerika’ya gelmekte, kendisini ziyaret etmekte, işleriyle uğraşmaktadır. Sözde Catherine’in «menajeri» ve yıldızın kazandığı paraları, gelir sağlayacak işlere yatırmakla görevlidir.


Geçenlerde bir gazeteci Catherine Spaak’la görüşerek, ona şu sualleri sormuş:

– «Aşık mısınız?»

– «Niçin bilmek istiyorsunuz bunu? Her gazeteci beni görünce önce bunu soruyor!»

– «Çünkü siz aşksız yaşayamayacak kadar güze! bir kadınsınız!»

– «Bu sorunuza cevap vermeyeceğim. Çünkü tamamen özel hayatımı ilgilendiriyor.»

– «Öyle olsun! Peki, evlilikten ne haber?»

– «Doğrusu er geç evleneceğimi sanıyorum. Ama henüz gencim. Bence her kadının bir kocası olmalıdır. Ben erkekle kadının maceralı bir beraberlik sürmelerine katiyen taraftar değilimdir.»Catherine Spaak özel hayatına burunlarını sokanlardan pek hoşlanmıyor. «Ben, çalışmaktan evlenmeye vakit bulamıyorum!» diyen artistlere kızıyor. Güzel yıldızın bir artist için hayli orijinal sayılacak fikirleri var. Mesela; manalı bir gülümsemeyle:

– «Ben artistim diye normal bir hayat yaşamayı reddedecek değilim,» diyor. «Evlenince de, çalışmaktan vaz geçmeyeceğim. Bence bu işler pekala bir arada yürüyebilir. Aşk, işten önemli olmamalı, iş de aşktan önce gelmemelidir. Ben ancak çalışmam gerektiğini takdir edecek biriyle evlenebilirim.»Catherine istikbalden bahsederken, gözleri dalıyor. Her işi aklına estiği gibi yapmaktan hoşlandığı belli!

Spaak ailesinin soyunda aşırı bir bağımsızlık aşkı yatar. Bugün bütün ailenin fertleri ayrı ayrı diller konuşuyorlar. Birbirlerine karşı fazla yakınlık da beslemezler. Mesela Catherine’e, «Babanız nasıl?» diye soracak olsanız, size şöyle cevap verecektir: «Bilmem! Hiç haber almadım.» Hem de bunu o kadar tabii bir eda ile söyleyecektir ki, şaşırıp şaşırmamakta dahi tereddüt edebilirsiniz.

Annesi için de durum bundan daha farklı değildir. Hele kız kardeşi Agnes ile hiç ilgili değildir. Eniştesi ile de (Agnes’in kocası) bir yıldır tanışacak fırsat bulamamıştır.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 36. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir