Filiz Akın Kılıç Kuşandı

Yerli sinemanın sevimli, cana yakın bir yıldızı vardır. Bugüne kadar beyazperdede akla hayale gelmedik kılıklara girmiş, kah güldürmüş, kah ağlatmıştır. Bir bakarsınız deli dolu bir kız olur, bir bakarsınız şarkıcı veya ihtiyar bir kadın… Ya bir Noel Baba, ya da bir sirk palyaçosu… Her kalıba ve her kılığa girmesi Filiz Akın’ın başlıca özelliğidir. Bu defa da karşımıza dişi bir «Dartanyan» olarak çıktı.

İstanbul Tenis, Eksrim ve Dağcılık Kulübündeyiz. Filiz Akın'ı bekliyoruz. Uzun zamandan beri burada, eskrim dersi alıyormuş... «10.30'da kulüpte buluşuruz,» demişti. Duvardaki büyük saat 10.45'i gösteriyor. «Nerede kaldı acaba?» diye düşünürken, birden camlı kapı ardına kadar açıldı. İçeriye roman sayfalarından fırlamış, maskeli, pelerinli, elinde kılıç bir 18. asır silahşörü giriverdi.

Bize doğru yürürken, gülerek konuşmaya başladı: «Bu kıyafetimle nasılım? Kendi ellerimle diktim. Son filmimde giyeceğim. Sahi sizi çok beklettim mi? Yollar bir felâket. Ancak gelebildim,» dedi. Bir yandan da şapkasının tüylerini düzeltiyordu. Bu haliyle çok cana yakın olmuştu Filiz.

Hep birlikte spor salonuna geçtik. Eskrim çalışanlar Filiz'i görünce ilk önce hayretle baktılar. Sonra tanıyıp «A! Filiz'miş» diyerek etrafını sardılar. Çalışmalara başladığı günden bu yana salona nizami eskrim kıyafeti ile giren Filiz Akın'ın çizmeli, dar pantolonlu, iri kemerli, pelerinli, maskeli halinin nedenini anlamaya çalışıyorlardı eskrimciler. O ise, onları fazla merakta bırakmamak için:

- «Ses için röportaj yapacağız da ondan bu elbiseleri giydim,» dedi. Sonra şunları ilâve etti: «Şimdi var mı benimle kılıç sallayacak?» Eskrimcilerin hepsi Filiz'le çarpışmaya gönüllü görünüyorlardı, ama tercihi Filiz Akın yaptı. Eski zaman şövalyeleri gibi eldivenini genç bir delikanlının önüne fırlattı:

- «Gel bakalım delikanlı, Dişi Dartanyan'ın ne demek olduğunu sana göstereyim. Al flöreni çık karşıma!» dedi. Delikanlı büyük bir hevesle flöresine sarılırken, Filiz onu durdurdu: «Yok, yok böyle olmaz. Eşit şartlarla dövüşelim! Senin üstündeki eskrim elbisesi, sana da benimki gibi bir silâhşor elbisesi lazım.» Sözlerini tamamlar tamamlamaz pelerinini, şapkasını, kılıcının ucuyla eskrimci gence uzattı.

Şimdi her şey tamamdı. Sanki bir film sahnesi çekiliyormuş gibi bir hava gelmişti koca salona. Filiz gözlerine maskesini takıp kendisini seyredenleri büyük bir silâhşor edasıyla şöyle tek tek süzdü. Edmond Rostand'ın Cyrano de Bergerac adlı eserinden bir dörtlüğü kendisine göre değiştirip okumaya başladı. Bu arada elindeki kılıcı havada kavisler çiziyordu:

Bir tavsiyem var muhterem ahaliye Mesela içinizden biri asilzadeyim diye Kötü gözle bakıp bana söz atacak olursa Kılıcımın açtığı yaralar, olur ona hediye...

Seyredenlerin bu dörtlüğe kahkahalarla güldükleri sırada, iki kılıç havada şimşek gibi çaktı. Düello bütün hızıyla başlamıştı. Doğrusu Filiz, yaman bir silahşor olmuştu. Aldığı eskrim derslerinin hakkını veriyordu. Kılıcını ustalıkla kullanıyor, hasmını da bir hayli terletiyordu...

Bir ara Filiz’in duvara sıkıştığını gördük. Fakat, hayrettir müdafaada bile katiyen bocalamıyordu. Hasmının saldırılarını usta hareketlerle savuşturuyordu. Bu mücadele bir hayli sürdü. Genç silahşörün flöresi Filiz'e ancak bir defa değdiği halde, Filiz'in yaptığı isabetler sayılamayacak kadar çoktu...

Sonunda Filiz bu düellonun galibi ilan edildi. Seyreden eskrimciler: «Bize gerçekten istifadeli ve zevkli dakikalar yaşattınız» deyip Filiz Akın şerefine üç defa «Sağol!» diye bağırdılar. Filiz'in karşısında yenik düşen eskrimci genç, galibinin elini havaya kaldırınca, bu da ikinci bir alkış yağmuruna sebep oldu.

Filiz Akın, alnında biriken terleri silerken bir taraftan da anlatıyordu:

- «Bir artist her kalıba girebilmeli. Ben de bunun için eskrim dersleri almaya başladım. Bir gün lazım olur elbet. Bundan sonra judo dersi de almak istiyorum. Bir kere bu meslekte ekmek yemeye karar verdim. Bunun için de durmadan çalışmam lazım. Bilmem anlatabiliyor muyum?»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 5. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir