John Wayne Rejisörlük YolundaEn fazla kızdığı şey, bir aktörün mesleğinde sebat etmeyip bir süre sonra başka işlere özenmesiydi.

Hollywood'un altmışlık aktörü John Wayne, yıllar yılı bu fikrine sadık kaldı. Şöhrete ulaşmayı istediği için mesleğinde yılmadan çalıştı. Bu yaştan ve bu kadar çok güzel film çevirdikten sonra günün birinde John Wayne'in diğer meslektaşlarının havasına kendini kaptırıp rejisörlüğe başlayacağını doğrusu kimse aklına getirmezdi.

Geçenlerde «Green Berets» (Yeşil Bereliler) isimli bir savaş filmi çevirmeye başlayan aktör, «Ben bu filme çok önem veriyorum. Şimdiye kadar oynadığım rollerin içinde en fazla önem verdiğim rol, bu filimdeki rolüm olacak» diyordu... Senaryoyu defalarca okumuş hatta üzerinde bazı düzeltmeler de yapmıştı. Filmin kadrosu da hep John Wayne'in tanıdığı, kabiliyetine güvendiği sanatçılar arasından seçilmişti. Fakat gene de John Wayne'in içi rahat değildi... Filmin her şeyini kendisi yapmak istiyordu. Hatta rejisörlüğünü bile...

Filmin yönetimini üzerine alan Ray Kellogg da John Wayne'e hak verince (Yeşil Bereliler) in rejisörlüğünü John Wayne ile R. Kellogg'un yapması kararlaştırıldı.

«Yeşil Bereliler» kadrosu bu kararı pek iyi karşılamamıştı... Usta bir aktörün acemi bir rejisör olarak bin bir türlü zorluk çıkaracağını umuyorlar ve aksaklıklar yüzünden film çalışmalarının hayli uzayacağını düşünüyorlardı... Ama ilk günlerin acemiliği geçtikten sonra John Wayne, filmin havasına kendini kaptırdı, rejisörlükle baş aktörlüğü bir arada yürütmeye başladı...Hem de gayet iyi bir şekilde. Aktörün kamera karşısında yorucu rollerde oynamasının sıhhati için kötü neticeler doğuracağını ileri sürenler onun bir filimde bir değil iki önemli iş birden yapmaya kalkışmasını hiç de hoş karşılamıyorlar... John Wayne ise ilk rejisörlük denemesinden pek memnun, ilk fırsatta bir filmin daha rejisörlüğünü hem de yardımcısız yapmaya karartı...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 43. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir