Paul Newman Meslek Değiştirdi

Yıllarca önce Joanne Woodward, en başarılı aktris olarak kazandığı Oscar heykelciğiyle fotoğrafçılara poz verirken, yıldızın eşi Paul Newman da sessiz sedasız bir kenara çekilmiş, diğerleriyle beraber karısının başarısını alkışlamıştı. O devirde, Paul Newman, henüz istikbali belli olmayan, yakışıklı bir aktördü. Çok büyük şöhret yapması da mümkündü. Kısa bir süre içinde unutulması da… Fakat Joanne Woodward için durum aynı değildi… Genç kadının Oscar kazanmış bir sanatçı olarak önünde şöhret yolları açıktı.

Fakat evdeki hesap çarşıya uymaz misali, tahminlerin tamamen aksi oldu. Paul Newman'ın şöhreti günden güne arttı. Fakat Joanne Woodward, evinde çocuklarıyla haşır neşir olmayı tercih ettiği için, günden güne daha az film çevirmeye başladı. Ve nihayet kazandığı armağanlar unutuldu, ikinci sınıf artistler arasına düşüverdi.Joanne Woodward için bu başarısızlığın hiç önemi yoktu. Çok sevdiği kocasının ve sayısı yarım düzineyi bulan çocuklarının günlük işleriyle meşgul olmak, genç kadına yetiyor hatta artıyordu bile... Ayrıca Joanne Woodward, film çevirmek için kocasını ve çocuklarını bırakıp başka bir şehre, bir ülkeye gitmeyi de istemiyordu. Onun çevireceği filmler mutlaka stüdyoda çevrilmeliydi. Buna teknik bakımdan imkan olmayınca Joanne Woodward da meslek hayatını üçüncü, dördüncü plana atıp evinde oturmayı tercih etti.

Fakat Paul Newman, karısının her şeye rağmen evde oturmaktan sıkıldığını, mesleğini tamamen bırakmayı bir türlü istemediğini hissediyor, fakat karısının derdine de bir çare bulamıyordu. Nihayet onun bu derdine bir çare buldu. Karı - koca beraber film çevireceklerdi. Böylece birbirlerinden ayrılmalarına lüzum kalmayacak, üstelik rekabet meselesi de karı - kocanın arasını açmayacaktı. Paul Newman, rejisörlükte şansını deneyecek, başrolde de karısını oynatacaktı. Böylelikle hem karı-koca beraber çalışmış olacaklar, hem de karısı eski şöhretine ulaşmak imkanını elde edebilecekti.

Kırk üç yaşındaki Paul Newman son yıllarda polisiye filmlerde, kovboy filmlerinde oynamaya başlamış ve bu filmler onun şöhretine pek bir şey kazandırmamıştı... Yıllar geçtikçe yüzündeki o çocuksu ifadenin kaybolması da aleyhine oluyordu. Zira kadın seyirciler Paul Newman'ın o çocuksu yüzünü beğendikleri için filmlerini sabırsızlıkla bekliyorlardı. Ama, aktör yaşlandıkça hayranlarının sayısı da azalmaya başlamıştı... Paul Newman biraz da bunu düşünerek rejisörlük fikrini iyice benimsedi. Joanne Woodward'ın yıllarca önce filme çekme hakkım satın aldığı «A Jest Of God» (Tanrının Bir Jesti) isimli romanı bir kere daha dikkatle okudu. Joanne Woodward, romandaki evde kalmış genç kız tipini başarıyla canlandırabilirdi. Filmin başrolünde de James Oslen oynayacaktı.Joanne Woodward, başlangıçta bilhassa filmin aşk sahnelerinde hayli güçlük çekti. Fakat Paul Newman, karısındaki bu tutukluğun hemen farkına varıp karısının rol arkadaşı James Olsen'e bu rolün nasıl oynanacağını gösterdi. Filmin çekimi halen devam ediyor ve Joanne Woodward yeniden film çevirme imkanını elde ettiği için hayatından çok memnun. Paul Newman'a gelince... Yeni bir işe giriştiği ve üstelik karisiyle beraber çalışmak imkanını bulduğu için o da en az karısı kadar mesut.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 5. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir