Rita Hayworth Meteliksiz Kaldı
Film ekibinin çalışmaları son derece ağır şartlar içinde devam ediyordu. Rol alan sanatçılardan bir kısmı, dış sahnelerin çekiminde dublör kullanılmasını istemişler ve eşyalarını toplayıp evlerine dönmüşlerdi. Elbe Adası’ndaki ekipten Anthony Quinn ve birkaç yardımcı aktörden başka sanatçı kalmamıştı. Filimde rol alan kadınlardan ise yalnız bir tanesi yerine dublör bırakmayıp, her şeye rağmen, çalışmalara devam etmişti.. Bu kadın artık ellisine gelen, bir zamanların kızıl saçlı fırtınası Rita Hayworth’tu. Uzun bir süre, sinemadan uzak kaldıktan sonra «Haşhaş da Çiçektir» isimli propaganda filminde, küçük bir rolde oynayarak sinemaya dönen Rita Hayworth, çocuklarına geçim sıkıntısı çektirmemek için, devamlı film çevirmeyi kararlaştırmıştı..


Böylece, son yıllarda sinemaya dönen eski şöhretlere, bir tanesi daha eklenmiş oluyordu.. Bir zamanların romantik genç kadını Bette Davis, meslek hayatının ikinci döneminde, korku filmleri çevirerek büyük başarı sağladıktan sonra, onu, diğer eski artistler takip etmiş ve eskilerin dönüşü, Hollywood‘da yeni bir çığırın açılmasına sebep olmuştu. Bir zamanların ‘aşk tanrıçası’ Rita Hayworth bugün, buruşmuş yüzü, kalınlaşmış vücuduyla eski Rita’dan hayli farklı ama, filmciler gene de onun kamera karşısında geçmişteki günlerini aratmayacağına inanıyorlar.


Rita’nın ilk kocası Ed Judson, tanınmış bir filmciydi. Diğer kocalarından Orson Welles ve James Hill de, sinema dünyasının tanınmış kişilerindendiler… Bu şöhretlerin, Rita’ya hiç bir maddi yardımda bulunmamış olmaları inanılacak şey değildi. Hele üçüncü kocası Prens Ali Han’ın, Rita’ya ve ondan olan kızı Prenses Yasemin’e belirli bir para vermemiş olması, daha da garipti.. Rita Haywort ise, kızının ancak on sekiz yaşına bastıktan sonra, babasından miras alabileceğini, fakat o güne kadar, onun her türlü masrafını kendisinin görmek zorunda kaldığını belirtiyor.


1945-49 yıllarında, Amerikan sinemasının en fazla para kazanan kadın sanatçılarından biri olan Rita Hayworth’un, bunca yıl kazandığını nasıl harcadığı bugün neden geçim sıkıntısına düştüğü ise bilinmiyor. Özel hayatında son derece mahcup ve çekingen bir insan olan Rita, «Geçmiş günleri hatırlamak istemiyorum» demektedir, «Bir kere olan oldu. Ben bundan sonra sadece ileriyi düşünmek istiyorum.. Kocalarımdan nafaka almamış olmam meselesine gelince: Hiç birinin aklına gelip de, bana para vermeye kalkışmadı, ben de kalkıp onlardan para istemeyi gururuma yediremedim.»Rita Hayworth, kızıl saçları ve muntazam vücuduyla bütün dünya erkeklerinin gözlerini üzerinde topladığı günleri çoktan unutmuşa benziyor.. Kamera karşısında yaşlı kadın rollerine çıkmaktan da zerre kadar çekinmiyor. «Bu yaştan sonra kamera karşısında dans edip, aşk sahneleri çevirmem pek garip olur. Sinemada da yaşımın kadını olmak istiyorum..» diyor.

Henüz elli yaşında olan Rita’nın yüzüne bakanlar, onun en aşağı on yaş daha fazla olduğunu düşünmekten kendilerini alamıyorlar. Fakat yıldız bunu umursamıyor. Şimdi öyle bir geçim derdine düşmüş ki, doksanlık nine rolüne bile çıkmaya razı.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 30. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir