Shirley MacLaine Eskiden DansözmüşSinema dünyasının tanınmış komedyeni Shirley Mac Laine dansözlükten sinemaya geçmişti. Yıllarca sinemanın en başarılı komedyenlerinden biri olarak herkesin sevgisini kazandığı halde genç yıldız dans merakından bir türlü vaz geçememiş, günün birinde eski mesleğine dönme fikrini zihninden bir türlü çıkaramamıştı. Rejisörlere, «Beni danslı filmlerde oynatın,» diye yaptığı sözlü ve yazılı teklifler, uzun bir süre cevapsız kalmış, genç yıldız «Can - Can» filminden sonra altı yıl, kamera karşısında dans etmek fırsatını bulamamıştı. Bunun üzerine Shirley Mac Laine, dans hasretine daha fazla dayanamayacağını düşünerek sinemayı bırakıp dansözlüğe dönmeyi bile düşünmüştü. Ama çeşitli stüdyolarla yaptığı anlaşmalar, Shirley MacLaine'in bu kararını gerçekleştirmesine fırsat bırakmıyordu.

«What A Way To Go» (Çılgın Dul) isimli filmin bir bölümüne küçük bir dans sahnesi eklenince Shirley MacLaine'in de biraz olsun yüzü gülmüştü.

Fakat bu filmden sonra gene yıldıza danslı rol verilmeyince sinemadan artık iyiden iyiye soğumuştu.

Broadway sahnelerinde dans ettiği günleri hasretle ve biraz da üzüntüyle hatırlıyordu... Her gece seyircilerin karşısına çıkıp dans etmek varken kamera karşısında rol yapmak Shirley'in ağırına gitmeye başlamıştı... Geçen yıl «Bloomer Girl» isimli müzikal filmde oynaması kararlaştırılmışken şirketin filmi çevirmekten vaz geçmesi de yıldızla şirketin mahkemelik olmasına sebebiyet vermişti...

Yıldız, nihayet geçenlerde «Sweet Charity» isimli müzikal bir filmde başrolü oynama teklifini alınca rahatladı... Filmin başından sonuna kadar bol bol dans edecekti. Hemen kolları sıvayıp filmin dans sahnelerinin provalarına başladı. Sevincinden içi içine sığmıyordu. Yıllarca bekledikten sonra nihayet ilk gençlik günlerine yeniden dönmek Shirley Mac Laine'i ziyadesiyle sevindirmişti.

Shirley'in son zamanlarda aşırı derecede durgunlaştığı, çatık kaşlı, sinirli bir insan havasına büründüğü kimsenin gözünden kaçmamıştı. Genç kadının yeniden dansa başlamasının ona kederini unutturması, hayranlarını da sevindirdi. Yıldızın özel hayatında çeşitli problemlerle uğraşmak zorunda olduğu ve evlilik hayatının çıkmaza girdiği biliniyordu. Ama genç kadın, meslek hayatının değişik bir havaya bürünmesiyle her şeyi unutuverdi.«Sweet Charity» filminde çalışan diğer artistler, bu filmin yıldızın meslek hayatında bir dönüm noktası olacağına inanıyorlar. Shirley MacLaine'in ise şimdilik hiç bir şey umurunda değil. Kamera karşısında dilediği gibi bol bol dans edebilmek ona her şeyi unutturmaya yetiyor. Bob Fosse'nin yönettiği bu film, Federico Fellini'nin «Cabiria Geceleri» isimli eserinden önce piyes olarak Broadway'e aktarılmıştı...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 13. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir