Turgut Özatay Evlendi1964 yılını 1965'e bağlayan günlerdeyiz... İstanbul rıhtımına güzel bir İtalyan gemisi yanaştı: «San Marco»... Gemiden çıkan turistler İstanbul'un tarihi anıtlarını, tabiat güzellikleri görmek istiyorlar. Geminin merdivenlerinden iki İtalyan kızı iniyor. Tam o sırada Türk sinema dünyasının ünlü karakter oyuncusu Turgut Özatay da orada bir arkadaşını ziyarete gelmiş. Kızlardan İngilizce bileni Turgut'a, «Ayasofya'ya ne taraftan gidebiliriz?» diye sordu. Turgut da bu iki turist kıza, «İsterseniz otomobilimle sizi oraya götürebilirim,» cevabını verdi. Biraz sonra üç kişi Ayasofya'nın 1500 yıllık kubbesi altında geziyordu. Genç kızlardan Cinzia Morigi adında olanı Fransızca biliyordu ve Urbino üniversitesinde felsefe doktorası yapıyordu.

Cinzia, İtalya'ya gittikten sonra, pek beğendiği Turgut Özatay'a bir teşekkür mektubu yazdı. Turgut bu mektubu arkadaşı Vladimir Krasovsky'ye tercüme ettirdi. Mektuplaşma aylarca, hatta yıllarca devam etti. 1965 geçmiş, 1966 bitmişti. Bu arada Cinzia Morigi «felsefe doktoru» unvanını almış, Cesena şehrindeki lisede öğretmen olmuştu. 1967 mayısında Turgut Özatay, arkadaşı Vladimir'le İtalya'ya gitti. Cinzia'nın annesi Giulia'ya kızıyla evlenmek istediğini söyledi. Cinzia'nın ablası Diana, kız kardeşi Oriana, bu yakışıklı ve meşhur aktörün damatları olmasına çok sevindiler. Cinzia'ya gelince, o zaten üç yıl önce kalbini Turgut'a kaptırmıştı.

Cinzia ile annesi İstanbul'a geldiler. 27 ocak 1968 cumartesi günü, Ayaspaşa'da Beytülmaci Yokuşundaki Gümüşay apartmanının 9 numaralı dairesinde Necdet Tosun ve Necdet Barlık'ın şahitlikleriyle Cinzia ile Turgut'un nikahı kıyıldı. Turgut Özatay son zamanlardaki modaya uymuş, nikahını gizli kıydırmıştı. Vladimir tercümanlık yapıyordu. Cinzi'nın annesi İstanbul'da 10 gün kaldı. Hep birlikte müzeleri, anıtları, güzel manzaralı yerleri dolaştılar, gezdiler.

Şimdi evlerinde, yeni evlilerle konuşuyoruz. Turgut Özatay, «Bekar kalmak niyetindeydim.» diye konuşmaya başladı. «40 yaşıma geldim. Beni bekarlıktan vazgeçiren Cinzia'nın, eşi bulunmaz meziyetleri oldu. Artık ev erkeği olmanın saadeti içindeyim.»

Cinzia Özatay ise: «Turgut, dünyanın en iyi insanı... Evine ve bana çok bağlı. Bir Türk'le, hele Turgut gibi gerçek sanatkar ve üstün insanla evlendiğim için mutluyum,» diyordu.

Doğrusu 16 yıldan beri tanıdığımız aktörü hiç bu kadar sevinçli görmemiştim. Cinzia'yı anlata anlata bitiremiyordu: «Hemen Türkçe öğrendi. Daha şimdiden 150 kelime biliyor. Ben de 300 kelime kadar İtalyanca biliyorum. Gelecek ders mevsimi İtalyan Lisesi'nde öğretmenlik yapacağını sanıyorum.»Yeni kurulan yuvanın eşyaları, her şeyi yeniydi. Cinzia, İtalya'dan çeyiz getirmişti. Tatlı sesiyle anlattı:

- «Buradan Boğaziçi görünüyor. İstanbul'da kendimi Napoli'de sanıyorum. Hiç yabancılık hissetmedim. Türkler çok sempatik, yardımsever insanlar... Her şeyimle meşgul oluyorlar.» dedi. Özatay ailesine mutluluklar dileyerek ayrıldık.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 11. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir