Ünlülerin Yılbaşı Hediyeleri
Hediye almak, dünyanın en zor işlerinden biridir… Günümüzde karşılıklı hediye alıp vermek için vesileler de öyle çoğaldı ki, insan hediye seçerken eni konu güçlük çekiyor. İki bayram, bir yılbaşı, bir doğum günü… Hele bunlara bir de nişan, nikah yıldönümlerini eklerseniz, bir yıl içinde aynı insana 6 hediye almak mecburiyetinde kalanlara acımamak elden gelmez…SES okurlarına, yılbaşı gecesi artistlerimizin ne yapacaklarını, yılbaşı ve Şeker Bayramı için kime hediye alacaklarını iletmek için tam bir hafta, o artist senin, bu artist benim, koşuştuk durduk. Sonunda birkaç kararlının dışında, yerli sinemanın bütün şöhretlerinin aynı dertten malul oldukları ortaya çıktı. Filiz Akın, oğlu ile eşine. Belgin Doruk eşine, kızına ve kundaktaki oğluna, Ajda Pekkan «Çok yakın bir erkek arkadaşına», Feridun Çölgeçen kedileriyle, köpeğine, Reha Yurdakul sadece «köpeğine» (Reha flörtlerine köpek der...) Sevda Ferdağ ablasına, annesine ve yeğenine, Cüneyt Arkın karısına, Fatma Girik kız kardeşine, Tugay Toksöz arkadaşlarına, Figen Say kızına ne alacaklarını bilmiyorlardı. Sadri Alışık, «Ben, alacağım hediyeleri tespit ettim ama nafile ısrar etmeyin, söylemem...» diyordu.

Buna mukabil Hülya Koçyiğit yılbaşını sadece eve aldığı büyük bir «gümüş tepsi» ile geçiştiriyor. Ekrem Bora kati bir ifadeyle bu yılbaşı ve bayramda hiç kimseye hediye almayacağını, sadece evini bir çam ağacı ile süsleyeceğini söylerken, Ediz Hun, henüz satın aldığı halıyı gösteriyor.. «İşte, annemle babama küçük bir hediye» diyor, iftar sofrasında yakaladığımız Tamer Yiğit, «Kardeşime bir saatli bilezik, yeğenlerime de münasip oyuncaklar aldım...» derken, başka bir kararlı, Kartal Tibet karısına elbise, oğluna oyuncak araba aldığını söylüyordu. İzzet Günay da sorumuzu hiç düşünmeden cevaplandırdı: «Eşime bir pırlanta yüzük aldım... Gece saat 12'yi vurunca nice mesut yıllar temennisiyle parmağına takacağım... Bayramda ise bir şey almayacağım.» Karısına alacağı hediyeyi «sürpriz» diyerek saklayan Cüneyt Arkın, çocuğuna büyük bir elektrikli tren aldığını saklamaya lüzum görmüyor.

Hediye konusundaki kararsızlık, yılbaşı akşamı gidilecek eğlence yer veya toplanılacak yer konusunda daha da fazlalaşıyor. Ediz Hun, «Yılbaşını anne ve babamla Ada'da, evimizde kutlayacağız» derken, Tamer Yiğit de «Vallahi benim için yılbaşı gecesinin diğer gecelerden bir farkı yok. Ya erken yatıp uyurum, ya da bir sinemaya giderim,» diyor. Ekrem Bora ile Hülya Koçyiğit bütün geceyi Haldun Dormen tiyatrosu ile birlikte, önceden kiraladıkları bir yerde geçirmeyi düşünüyorlar. Sadri Alışık'la. Belgin Doruk, yakın dostlarıyla bir evde toplanacaklardan... Ajda Pekkan o gece Ankara'da olacağını söyledikten sonra, ekliyor:«Gazinodaki seansım bittikten sonra, her halde bir lokale gidip eğleniriz...» Filiz Akın, alacağı hediyeler gibi, yılbaşı gecesi nerede olacağını da bilmiyor. «Türker bilir...» diye sorumuzu geçiştiriyor. Kartal Tibet, yılbaşı gecesinin sabahında, Ankara'dan gelecek kalabalık bir dost grubunu karşılamanın telaşı içinde, «Önce dostlarla yeni evimizde yemek yiyeceğiz. Saat 11'den sonra da bir kulübe gidip dans ederiz her halde...» Feridun Çölgeçen, soruşturmaya en enteresan cevabı veriyor: «Her yıl olduğu gibi ben, kedilerim ve köpeğim, aynı masaya 'oturup' meyveleri, tatlıları yiyeceğiz..» Ona, «Afiyet olsun» derken, yılbaşını Uludağ'da geçirecek Reha Yurdakul'a sıkıca giyinmesini tavsiye ediyoruz.

Fatma Girik de Türkan Şoray gibi evcilerden... Türkan da, Fatma da yılbaşını evlerinde geçirecek. Birinin yanında kız kardeşi, diğerinin en az kendi kadar meşhur «yakını» Rüçhan Adlı... Figen Say da yılbaşını evde geçireceğini söyledikten sonra ilave ediyor: «Yılbaşından sonra, Şeker Bayramı geliyor. Onun için saatin 12 olmasını bile beklemeden yatıp uyuyacağım. Bayram günü bir Müslüman kadın olarak yapacağım birçok iş var...» Hülya Darcan, belki de yılbaşına en yakın gün konuştuğumuzdan olacak, hemen cevabını veriyor: «Bütün yakınlarıma münasip şeyler aldım. Yılbaşı akşamı da evdeyim...»Kısaca özetlemek gerekirse, şöyle söyleyebiliriz: Konuştuğumuz, bütün artistler genel olarak yılbaşı akşamı evlerinde yemek yiyip gecenin ilerlemiş saatlerinde bir kulübe gidip dans etmeyi düşünüyorlar. Hediye konusunda verdikleri cevaplara bakacak olursak, pek çoğu yılbaşı günü çarşıya çıkıp hediyelerini alacaklar ve o akşam, insanı her yıl bir yaş daha ihtiyarlatan geceyi neşeyle geçiştirmeye çalışanlara katılacaklar...

Yerli sinema oyuncularının «hediye satın alma» faslında dikkati çeken özellikleri şöyle: Türkan Şoray ile Hülya Koçyiğit annelerine hediye almıyor. Türkan, Rüçhan'a; Hülya da Selim'e ne hediye alacaklarını söylemiyor. Fatma Girik, «Memduh» diyeceği yerde kardeşi Müyesser'i hemen öne sürüyor. Selda Alkor: «Kendime bir hediye aldım: Şişli'de bir apartman...» diyor.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 1. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir