Ankara Fen Lisesi Birinci OlduLiselerarası Hafif Batı Müziği Yarışması’nın finaline 9 lise katılmıştı. Ankara, İzmir ve İstanbul’da yapılan finaller sonunda, Ankara Fen Lisesi birinci, İstanbul Erkek Lisesi ikinci, Galatasaray Lisesi de üçüncü oldular. Bu hafta sizlere birinci, gelecek hafta da ikinci ve üçüncü liseleri tanıtacağız...

- «Üstün zekâlı, fen alanında kabiliyetli öğrencilere tamamen laboratuvar çalışmalarına dayanan kuvvetli bir orta öğrenim verebilmek...»

İşte Ankara Fen Lisesi'nin kuruluş gerekçesi aşağı, yukarı böyle... Yani geleceğin ilim adamlarını yetiştirmek için kurulmuş bir müessese...Ne gariptir ki, geleceğin ilim adamları, ilk başarılarını okudukları lisenin tüzüğü ile taban tabana zıt bir sahada gösterdiler. Milliyet gazetesinin düzenlediği «1968 Liselerarası Hafif Batı Müziği Yarışması»nda finale kalan dokuz lisenin arasından sıyrılıp, birinci oldular.

1968 Liselerarası Hafif Batı Müziği Yarışması'nın galibi Ankara Fen Lisesi'nin orkestrası altı kişiden kurulmuştu. İçlerinden biri de kızdı. Topluluğu bu yarışmaya, müzikle ilgisi olmayan bir öğretmen, biyoloji öğretmeni ve Müdür Başyardımcısı Mustafa Ökten hazırlamıştı.Ankara Fen Lisesi için müzik bir hobi, bir meşgale. Bu yüzden bu alanda hiç mi hiç iddialı değiller. Hatta o kadar ki, yarışmaya sırf katılmış olmak için girmişler. Hepsinin aklında sadece bir tek şey var: İleride ünlü bir ilim adamı olabilmek.

Bu yarışmaya katılmaya karar verdikleri zaman, öyle geceli-gündüzlü çalışmamışlar. 45 dakikalık yemek tatilinde bir araya gelmişler, yarışmaya hazırlanmışlar. Bu kısa çalışmaları sırasında üzerinde durdukları tek şey, çok sesli müzik olmuş. Zaten birincilik tahtına oturmalarının bir sebebi de bu... Kız-erkek, iki şarkıcının yaptıkları vokaller onları bu yılın galibi yapmaya yetmiş.

Şimdi gelelim okullarının tarihine bir birincilik kazandıran Ankara Fen Lisesi'nin elemanlarına:

ZENNUR ANBARCIOĞLU

Bir sinema artisti olabilecek kadar güzel olan sarı saçlı Zennur Anbarcıoğlu, topluluğun en küçüğü. 1952 yılında Bursa'da dünyaya gelmiş. Zennur müzikle uğraşmaya birkaç yıl önce başlamış. Okulu bitirince ya mimarlık fakültesine, ya da kimya fakültesine devam etmek istiyor. Müziği bırakmayı hiç bir zaman düşünmüyor. «Ama derslerime engel olursa o başka,» diyor. Ankara Fen'in solisti olan Zennur, Amerikan folklorunun hayranı. Yabancı şarkıcılardan Joan Baez, Engelbert Humperdinck'e, yerli topluluklardan ise Durul Gence’ye hayran.

EMRAH ORHUN

Topluluğun ritim gitarı Emrah Orhun, 17 yaşında. Alaşehir'de doğmuş, ikinci sınıfta okuyor. Üç yıldan beri müzikle uğraşan Emrah'ın tek arzusu, biyokimya alanında araştırma yapmak. Bunun yanı sıra amatör olarak müzik çalışmalarına da devam etmek istiyor. Yabancı şarkıcılardan tek favorisi Tom Jones, yerlilerden ise Zennur Anbarcıoğlu. Emrah aynı zamanda iyi bir sporcu da, 100 ve 200 metrede İzmir'de birincilikleri var.

SADİ ATAY

O da 17 yaşında, Ankara'da dünyaya gelmiş. Okulu bitirince kimya mühendisi olmak istiyor. Arkadaşları onun için, «Bizlerin en çalışkanı» diyorlar. Sadi derslerin içinde en çok fizik ve kimyayı sevdiğini söylüyor. Ders dışında da gitarı. Topluluğun bas gitarı olan Sadi Atay, bu müzik aletini çalmaya iki yıl önce başlamış. Timur Selçuk'u hiç bir şarkıcıya değişmiyor.

SELİM ATAKAN

Solo-gitar ve org çalıyor. Lise birinci sınıf öğrencisi. 16 yıl önce Londra'da dünyaya gelmiş. Önceleri bir süre piyano çalmış, fakat sonunda gitarda karar kılmış. Okulu tamamlayınca biyoloji alanında araştırmalar yapmak istiyor. Sevdiği topluluk Beatles, sevdiği şarkıcılar: Zennur Anbarcıoğlu ve Wilson Pickett. Toplulukta solo-gitar çalıyor.

RAMİZ ARBAK

Lisenin ikinci sınıfında okuyor. 17 yaşında. Doğum yeri Aydın. Topluluğun ikinci solisti Ram iz Arbak, «Dört yıldan beri müzikle uğraşıyorum, idealim kimya profesörü olmak. Mutlaka olacağım,» diyor. «Ama, müziği ne pahasına olursa olsun bırakmayacağım.» Sevdiği şarkıcılar: Peppino Di Capri, Tom Jones. Topluluk olarak Beatles, Durul Gence 5 ve Haramiler'i tercih ediyor.

BİCAN TUĞBERK

18 yaşında ve Adana doğumlu. İkinci sınıfta okuyor. Topluluğun bateristi. Ayrıca piyano ve org da çalıyor. Sevdiği spor dallan yüzme ve basketbol. Lise öğrenimini tamamladıktan sonra mimarlık öğrenimi yapmak istiyor. Bu arada spor ve müzikten de uzaklaşmayı düşünmüyor. Sevdiği topluluklar: Mama’s and Papa’s ve Beach Boys. Yerlilerden ise Okan Dinçer Kontrastları'nı tercih ediyor. Sevdiği tek yerli şarkıcı ise Timur Selçuk.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 14. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir