“Çıplak Ayaklı Kraliçe” Sandie Shaw
İngiltere, çılgınca müzik yapan topluluklar, asi gençlik ve katı muhafazakarların yan yana yaşadığı bir ülkedir. Eski ve yeni neslin zaman zaman bir sürtüşme içinde olduğu bu ülkedeki en enteresan tiplerden biri de şüphesiz Sandie Shaw’dur.

«Çıplak Ayaklı Kraliçe» diye ün yapan Sandie Shaw’un asıl adı Sandra Goodrich’tir. Gri renk gözleri ve siyah – kahverengi arası saçları vardır. 28 şubat 1947’de İngiltere’ de doğmuştur. 20 yaşındaki genç şarkıcı, asıl ününü bu yıl yapılan Eurovision Şarkı Yarışmasında elde ermiştir. «Puppet On A String» adlı şarkısı ile bu yarışmada birinci olunca şöhreti bir anda bütün dünyaya yayılmıştır.

Yaşının çok genç olmasına rağmen Sandie Shaw milyonerdir. Şarkıcılığının yanı sıra bazı enstrümanları da gayet güzel çalar. Bunlar arasında Bengal flüt, marakaz, kastanyet vardır. Robert Clark teknik okulundan mezun olmuştur. Sokaklarda sıçraya sıçraya yürür. Bu arada ağzına kocaman bir sakız atmayı da ihmal etmez. Mikrofon karşısında ise son derece heyecansızdır. Şarkılarını tıpkı bir erkek şarkıcı gibi söyler. Boş zamanlarını, çocuklar gibi arkadaşlarıyla oyun oynayarak ve dekoratörlük yaparak değerlendirir. Müzik çalışmalarından fırsat buldukça dekoratörlüğe ait kitaplar okur. Ayağına bir blue jean geçirip bir duvarı boyamak, evini dekore etmek onun en büyük zevkidir.Halen oturmakta olduğu evini baştan aşağıya kendisi boyamış, eşyalarının çoğunun modelini de kendisi çizmiştir. Boya yapmayı, en az şarkıcılık kadar seven Sandie Shaw, badanacılığın, şarkı söylemekten çok daha zor olduğunu sık sık tekrarlar. Yorulduğu zaman ise yorgunluğunu daima üst üste iki bardak çay içerek giderir. Ray Charles ve Peggy Lee'ye hayran olan «Çıplak Ayaklı Kraliçe»nin en hoşlandığı şey, Rolls - Royce marka arabasıyla dolaşmak, en korktuğu şey ise, uçağa binmektir. Sandie Shaw çıplak ayakla dolaşmaktan zevk aldığı kadar, mini - etekli elbiselerden de çok hoşlanır. Gardırobunu dolduran yüzlerce elbisesinin etekleri, son modaya uygun olarak gayet kısa kesilmiştir.Sandie Shaw, James Brown ve Dusty Sipringfield'i dinlemeye doymaz. Georgie Fame ve Ray Charles'in orkestraları en sevdiği topluluklardır. «Viva L'amore conte», «E ti avro», «When I Was A Child», «How Glad I Am» ve «Pupet On A String» onun son aylarda listelere girmiş başlıca beğenilen şarkılarıdır.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 44. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir