Corinne Noelle İstanbul Macerası

Son günlerde genç bir Fransız şarkıcının söylediği Türkçe sözlü bir şarkı radyolarımızda hemen her gün çalınıyor. Hafif bazı müziği sevenlerin ısrarla çalınmasını istedikleri ve şubat ayında parasız olarak okuyucularımıza dağıttığımız bu şarkının adı: «Sevgi Denen Şey Çok Ulu». Şarkı çok ün yapmıştı, ama söyleyen kimdi? Bu, Corinne Noelle adında bir Fransız kızıydı… Bu parça radyolarımızda çalınmaya başlayıncaya kadar kimse onu tanımıyordu. Ne adı vardı, ne de sanı…

Corinne Noelle plak yapımcısı Aykut Sporel’e rastlamadan önce İstanbul sokaklarında rastlaya rastlaya kanıksadığımız bir «Beatnik» ti. 20 yaşında süfli bir kızdı. 25 aralık 1948 yılında Paris’te dünyaya gelmişti. Babası İstanbul’da doğmuş, fakat dokuz yaşındayken Fransa'ya göç etmişti. Orada Belçikalı bir kadınla tanışıp evlenmiş ve bir yıl sonra da Corinne dünyaya gelmişti.Corinne Noelle müzikle uğraşmaya çok küçük yaşında başladı. Henüz 4,5 yaşındayken iyi bir gitarist olmuştu. Kendisine çok yakıştığını söylediği bu enstrümanı o gün, bugündür de elinden bırakmamış. Nota bilmiyor. Ama, çok hassas bir kulağı olduğunu söylüyor. Çalması istenilen bir parçayı, bir kere dinlemesi kafiymiş.

Dünün «Beatnik» kızı, bugünün şarkıcısı Corinne Noelle, şarkılarım genellikle kendisi besteliyor. Çoğunun sözleri de kendisine ait. Şaşıracaksınız ama, repertuvarın da 2000'e yakın şarkı varmış. Eğer, kendisine «Sahi mi?» diye bir soru soracak olursanız, Corinne’in repertuvarını dinlemeye hazırlanın! Bu kadar çok şarkı bildiği için ilk plağım doldurması hayli zor olmuş. Uzun uğraşmalardan sonra «Un Homme Et Une Femme» adlı filmin iki şarkısında karar kılınmış. Seçilen bu iki şarkıya bir gece içinde Aykut Sporel tarafından Türkçe sözler yazılmış. Bir taraftan da Corinne aynı gece Türkçe diksiyon üzerinde sabaha kadar çalışmış. Ve ertesi gün erkenden gitarını koluna sıkıştırıp stüdyonun yolunu tutmuş. İşte «Sevgi Denen Şey Çok Ulu», bir gün içinde hazırlanıp ertesi gün plağa okunan böyle bir şarkı! 20. asrın ikinci yansında yaşadığımıza göre bu sürate hiç şaşmamak gerekiyor.Corinne Noelle, İstanbul'a hayran. «Bu hayranlığım biraz da şöhretimi bu minareler şehrinde yapmamdan ileri geliyor,» diyor. «Eğer İstanbul'a gelmeseydim, bugün hala memleket memleket gezen bir turisttim.»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 10. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir