Dünya Robert Kennedy’e AğladıBütün dünya barışçı, gözü pek ve dürüst bir lideri kaybetmenin acısıyla kıvranırken, Amerikan sinemasının başkenti Hollywood da gerçek bir dostu, güvenilir bir ağabeyi kaybetmenin acısıyla yasa gömülmüştü... Yıllarca önce John Kennedy'yi destekleyen Hollywood şöhretleri, cesaret ve azimle ağabeyinin izinde yürüyen Robert Kennedy'yi daha da büyük bir şevkle destekliyorlardı. Shirley MacLaine, sırf Robert Kennedy’nin seçim kampanyasına yardımda bulanabilmek için film çalışmalarını yanda bırakmış, evine bir telefon daha aldırtmıştı.

Hollywood'da Robert Kennedy'yi destekleyen Yalnız Shirley MacLaine miydi? Hayır... Şöhretlerin büyük bir ekseriyeti «Bobby»'nin arkasındaydılar. Sidney Poitier, Harry Belafonte ve diğer zenci sanatçılardan başka Marlon Brando'lar, Charlton Heston'lar, Frank Sinatra’lar ve isimleri bir anda akla gelmeyen birçok şöhret, ağabeyi John Kennedy’nin izinde yürüyen genç politikacının Amerika’ya yenilik getireceğine inanıyorlardı.Robert Kennedy'nin cenaze törenine katılanlar arasında zenci şarkıcı Harry Belafonte ve Sidney Poitier özellikle dikkati çektiler. Harry Belafonte, yanık sesiyle ve sel gibi göz yaşı akıtarak okuduğu ağıtıyla Robert Kennedy için ağlayan milyonların hislerine tercüman oldu.

Robert Kennedy’nin tabutunu selamlayan Sidney Poitier, gördüklerinin basit birer sinema hilesi olduğuna, biraz sonra kameralar durunca, her şeyin eski haline döneceğine inanmış gibiydi. Genç Senatör Robert Kennedy'nin son uykusuna dalmış olduğunu kabul etmek istemiyordu, isteyemiyordu. Ama ne yazık ki, Sidney Poitier'nin gördükleri gerçeğin, acı gerçeğin taa kendisiydi.

Kim bilir belki de günün birinde Hollywood, Robert Kennedy'yi hiç değilse kamera karşısında yeniden yaşatmak için kollan sıvayacak ve on bir çocuk babası talihsiz Robert Kennedy’nin kırk iki yıllık hayat hikayesinden belki de son devirlerin en acıklı film hikayesi doğacak...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 26. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir