Dario Moreno Son Dakikada Caydıİzmir'de doğan Musevi şarkıcı, eski vatandaşımız Dario Moreno, Dışişleri Bakanlığı tarafından Kıbrıs Türkleri için gönderilecek bir müzik sanatçıları grubuna katılacaktı. Devlet Operası mensuplarıyla hafif batı müziği solistleri, Zehra Eren, Esin Afşar, «Kentet B», aralarına tombul ve sempatik şarkıcıyı da alıp Kıbrıs'a uçacaktı.

Fakat, masrafları kendisine ait olmak üzere kafileye katılmayı önceleri isteyen ünlü şantör, son anda Kıbrıs'a gitmekten vazgeçti. Bunun sebebini öğrenmek için sorduğumuz soruyu hemen cevaplandıramayan Dario Moreno, «Önce şu yemeği bitirmeme izin verin,» dedi ve yarım saat yiyip içtikten sonra yanımıza geldi:- «Kıbrıs'a gitmeyişim mi? Onun cevabını ben de pek veremiyorum. Dışişleri Bakanlığı böyle bir program tertiplemiş. Kafile başkanı Erkan Özerman İzmir'e geldi.

Birlikte Ankara'ya döndük. Yolda kaza geçirdik. Birkaç gün yataktan çıkamadık. Kazaya uğradığım için bir yere gidecek halim kalmadı.»Dario Moreno, «Türk hükümeti tarafından gönderilmeyi» istemiyordu mu? Bu kaza bir paravana mıydı? Her halde bu sorunun cevapları, ikinci «müzik elçisi» kafilesi Kıbrıs'a uçtuğu zaman daha kesin anlaşılacak.

Dario'nun bu programı son anda değiştirişi en çok kafile başkanı Erkan Özerman'ı üzdü. Öyle ya Erkan hareketten bir hafta önce, bütün işlerini yüz üstü bırakıp Dario'yu Ankara'ya getirmek için İzmir'e gitmiş, üstelik birde kaza geçirmişti. Erkan için her halde «müzik elçisi» olabilmek çok çok önemliydi ki, basta hasta Kıbrıs'ın yolunu tutmuştu.Dario Morena, her gittiği ülkede Türk asıllı olduğunu iftiharla söylerdi. Hatta Türk müzikseverleri ona, «Turizmin mikrofonlu neferi,» adım takmışlardı. İşte bunun için Dario'nun yapılan daveti reddetmesi Ankara sanat çevrelerinde hayli garip karşılandı. Olaydan 3 gün sonra İstanbul'a gelen sanatçı başka bir arkadaşımıza şöyle diyordu. «Doktorum izin vermediği için gidemedim. Bir müzik kervanı daha Kıbrıs'a gidecek. Bu kafileye katılacağım.»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 26. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir