En Müstehcen FilmÇeşitli milletlerin değişik özellikleri arasında, İngilizler'in muhafazakarlığı pek önemli bir yer tutar. Yüzyıllardan beri İngiliz muhafazakarlığı, çeşitli sanat kollarında eser veren sanatçılara, ilham kaynağı olmuştur. Hele roman, hikaye, sinema ve tiyatro için İngiliz muhafazakarlığı, bitmez tükenmez, bir konu kaynağıdır. Fakat son yıllarda, çeşitli seks skandallarıyla, o tarihsel İngiliz muhafazakarlığı da hatırı sayılır derecede büyük bir sarsıntı geçirdi. Christine Keeler'ler, Mandy'ler dünyanın başka herhangi bir ülkesinde skandal yaratsalardı, belki hiç kimse onlarla bu derece ilgilenmeyecekti, ama olayın muhafazakar İngiltere'de patlak vermesi ilgiyi büsbütün artırmıştı.

Geçenlerde de Londra yakınlarında Columbia Şirketine ait stüdyoda, «Kiralık Kızlar» skandalını bile gölgede bırakacak derecede müstehcen bir filmin çekimine başlandı. Stüdyo idarecileri, filmin çekimi tamamlanmadan herhangi bir tepkiyle karşılaşmamak için, stüdyonun kapılarını yabancılara kapadılar ve dışarıya da hiç bir haber sızdırmamayı kararlaştırdılar. Filmin çekimi bittikten sonra sansür heyetleriyle başlarının nasıl olsa derde gireceğini biliyorlardı. Fakat film çalışmaları sırasında sansürün işe el koyması tabiî hoş olmayacaktı. Bu sebeple filmin çekimi tam bir gizlilik içinde başladı, fakat maalesef aynı hava içinde devam etmedi. Columbia Şirketinin Amerikalı yöneticileri bu derece gizli çevrilen filmin istikbalinin pek de parlak olmayacağını düşünerek bir süre sonra kendi verdikleri karan geri alıp yasağı kaldırdılar.

Başrollerini emektar aktör George Sanders, genç aktör David Hemmings ve Fransız yıldızı Dany Robin'in paylaştıkları bu filmin konusu da hayli ilgi çekiciydi. Ancak birçok sahnenin sansüre uğrayacağı muhakkaktı.

Çok geçmeden «Londra'nın En İyi Evi» hakkında herkes bir şeyler öğrendi. Filmin hikayesi şöyleydi:Kraliçe Victoria devrinin İngiltere'sinde, ülkenin ileri gelenleri, İçişleri Nezaretine gidip Londra sokaklarında açıkça müşteri bekleyen sokak kadınlarından yakınırlar. Ülkenin ileri gelenleri bu meselenin bir an önce halledilmesini istemektedirler. Hükümet üyeleriyle önemli şahsiyetler uzun müzakerelerden sonra nihayet bir anlaşmaya varırlar. Dünyanın en eski mesleğinin İngiltere'de yasaklanmasını hiç kimse istememektedir. Ancak şartların da değiştirilmesi gerekmektedir. Nihayet örnek bir genelev açıp mesleği geliştirip düzene sokmayı kararlaştırırlar. İçişleri Nazırı (John Bird) fikri hemencecik benimser ve Sir Francis Leybcurne'u (George Sanders) bir genelev açmakla görevlendirir.

Bu sırada özel işlerini düzene koymak için Hindistan'a gitmek üzere hazırlığa başlamış olan Sir Francis de, beraber yaşadığı Babette'e (Dany Robin) işi devreder. O da, Sir Francis'in yeğeni Walter'i (David Hemmings) kendine ortak yapar.

Artık Libertine Club adı verilen genelevin, bütün hazırlıkları tamamlanmıştır. Açılış gecesinde bizzat İçişleri Nazırı ve Fransa'nın Londra elçisi hazır bulunur.Londra'nın ünlü «Big Ben» i gece yarısını haber verirken, numune kulüpte de işler enikonu karışır. Kulüpte görevlendirilen kızlarla Londra'nın diğer genelev kızları arasında müthiş bir arbede çıkar ve film komik ve ilgi çekici bir kavga sahnesiyle sona erer.

Filmin çekimi önümüzdeki günlerde tamamlanacak, fakat bunu seyretmek sinemaseverlere kısmet olacak mı, olmayacak mı? İşte orası belli değil. Fakat şurası muhakkak ki, olsa bile şüphesiz 18 yaşından büyüklere olacak...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 20. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir