Erden Güvenç İlk Filmine Başlıyor
Geçen hafta, Bursa’daki İpekiş Fabrikasından gelen bir tekstil mühendisi Yeşilçam’daki büyük film yazıhanelerini dolaştı ve sonra Büyükdere’deki meşhur Bilezikçi Çiftliğinde bir «tecrübe filmi» çevirdi. Ak – Ün Film firması sahibi İrfan Ünal’ın sonbaharda çevireceği bir filmde başrole çıkacak olan SES Kapak Yıldızı Erden Güvenç, o gün Zeynep Aksu’nun rol aldığı filmde, haydut rolündeki figüranlarla önce tabanca düellosu yaptı, sonra yumruk yumruğa dövüştü; en sonunda bir sevişme sahnesinde oynadı. Rejisör Nuri Ergün ile prodüktör İrfan Ünal, SES Kapak Yıldızı Erden Güvenç’in tecrübe filminde bu kadar rahat oynamasını takdirle karşıladılar. Rejisör:


– «Erden Güvenç, kendini sıkmayan, kasılmayan bir genç… Zaten bizim filmlerde oynayan oyuncuların çoğu bu işe amatör olarak başlamış, sinema tecrübesi bulunmayan kimselerdir. Böylece daha tabii oynayan, daha kolay eğilip bükülecek gençler karşımıza geliyor. Erden Güvenç’in kamera karşısında yanlış alışkanlıklar edinmiş, «rol kesen» bazı tiyatro oyuncularından olmayışı da avantaj sayılır,» dedi.


Prodüktör İrfan Ünal ise:

– «Erden Güvenç’i binlerce genç arasından seçtik. Mukavelesi olan firmalarla birlikte bizim firmamız da ona baş rol verecek ve şöhretli bir kadın artistle oynatacak. Onu seçtiğimiz ve baş role getirdiğimiz için asla pişman olmayacağımıza inanıyorum» sözlerini söyledi.

Bilezikçi Çiftliği’nden. Erden Güvenç’in Almanya’dan getirdiği Opel arabasına atlayıp rejisör Aram Gülyüz’ün yönettiği «Canım Annem» filminin setine gittik. Orada Erden’i görenler


– «Kim bu delikanlı? Ne kadar yakışıklı? Artist olmak ister mi acaba?…» diye sordular ve onun SES Kapak Yıldızı olduğunu öğrenince:

– «Erden’in yakışıklılığı ancak büyük bir filmde belli olur» dediler. Rejisör Aram Gülyüz:

– «Eylül’de yapacağım filmde onu Fatma Girik’le başrolde oynatacağım,» dedi.Eylül başında dönmek üzere İstanbul’dan ayrılırken:

– «Çok faydalı şeyler öğrendim. Yerli sinemanın geleneklerini, şartlarını tanıdım. Yakında dönecek ve ilk filmime başlayacağım. Milyonlarca insana hitap eden ve büyük bir sanat olan sinemada kendi hisseme düşenleri ciddiyetle yapacağım,» dedi.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 34. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir