Brigitte Bardot’un Şöhreti Tehlikede«Kim şöhretini kaybetmemek uğruna kamera karşısında soyunmaya devam edecek? Fransız sinemasının biricik yıldızı Brigitte Bardot mu? Çevirdiği filmlerdeki başarısıyle oyun kabiliyetini bütün dünya filmcilerine kabul ettirmiş olan, rejisörleri peşinden insafsızca koşturan Brigitte Bardot mu? Her hareketi genç kızlar arasında yeni bir çığır açan, her giydiği elbiseyle yeni bir modanın öncülüğünü yapan Brigitte Bardot mu? Kim böyle bir ihtimali aklına getirmişse mutlaka Brigitte Bardot'yu yeteri kadar tanımıyor demektir. Brigitte Bardot'nun rol kabiliyetinden yoksun, tek silahı güzellik olan yıldız adayları gibi, vücut gösterisiyle şöhret avcılığına çıkmasına ihtiyaç yoktur. Sinemanın dişi kedisi tektir. Kimse onunla boy ölçüşemez ve o da kimseyi kendine rakip görmeye tenezzül etmez. Şöhretinin devam etmesi için de soyunmasının şart olduğuna asla inanmaz.

«Böyle bir söylentiyi kim ortaya çıkarmışsa mutlaka Brigitte Bardot'nun sinemadaki başarısını kıskandığı için ona leke sürmek istemiştir! Brigitte Bardot, değil kamera karşısında soyunmaya devam etmek, tam tersine birçok kadın meslektaşından daha kapalı giyinmek istemiş ve son çevirdiği «Shalako» filminde de bileklerine kadar uzun elbiselerle seyircinin karşısına çıkmıştır.»

Bu sözleri, dünyada büyük yankılar yapacağa benzeyen «Shalako» filminin çevrildiği ilk günlerde, Brigitte Bardot söylüyordu. Bardot, «Eğer soyunmazsa, Brigitte ölür, şöhreti biter,» diyenlerin topuna birden, basın mensupları karşısında cevap veriyordu. O zamanlar, filmde Brigitte'in kapalı elbiselerle oynayacağını öğrenen herkes, «Bu Brigitte için intihar olur,» diyorlardı. Fakat genç kadın kararlıydı. Kamera karşısında sebepli sebepsiz soyunmaktan bıkmıştı.

Fakat nasıl olduysa oldu, soyunma meselesinde hiç çekinmeden iri iri laflar eden Brigitte Bardot, daha «Shalako» filmini tamamlayamadan zihniyet değiştirdi. Seyircinin, kapalı elbiseler giymiş Brigitte Bardot'yu yadırgayacağını düşünerek, filme alelacele birkaç açık sahne ilave ettirdi. Filmin ilk yarısında boğazına kadar kapalı elbiselerle seyircinin karşısına çıkan ünlü yıldız, ikinci yarıda göl kenarlarında çırılçıplak soyunup rol arkadaşlarıyla ateşli aşk sahneleri çevirdi. Gerçi film aslında bir aşk ve macera filmiydi ve ateşli aşk sahnelerinin bulunması da tabiiydi, ama başlangıçta bu sahnelerin giyimli çevrilmesi kararlaştırılmıştı. B.B.'nin bu ani kararı tabii her şeyi altüst ediverdi. Belki Brigitte Bardot'nun yerinde başka bir yıldız olsa, soyunma sahnelerinde biraz daha temkinli davranır, sansür heyetlerinin dikkatini çekmeyecek şekilde soyunmaya bakardı. Ama Brigitte Bardot bu... Bir kere soyunmaya karar verdi mi, artık ondan ölçülü davranış beklemek gerçekten manasız.

«Shalako» filminin çekimi tamamlandıktan sonra basına gönderilen fotoğraflar yıldızın hayranlarını hem şaşırttı, hem de hayli sevindirdi. Yıldızın, filmin birkaç yerine serpiştirdiği soyunma sahneleri, Brigitte Bardot hakkındaki söylentilerin çok daha değişik bir havaya bürünmesini sağladı. Bundan sonra «Kim şöhretini kaybetmemek uğruna kamera karşısında soyunma prensibine uymaya devam edecek?» diye bir soru sorulduğu zaman yıldızın hayranları, eski iddialarını bir kenara bırakıp soruyu «Brigitte Bardot» diye cevaplandıracaklar.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 22. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir