İsmet Sıral Orkestrası«Türkiye'de caz müziğini en iyi yapan topluluk hangisidir?» diye bir soru sorulduğu zaman akla gelen ilk isim, «İsmet Sıral orkestrası» olur. Gerçekten de gerek memleketimizde, gerek yurt dışında, kaliteli bir topluluk olduklarını ispatlamışlardır. Caz müziği iliklerine kadar işlemiş olmasına rağmen, ekmek parası kazanabilmek için popüler müzik yapmak zorundadırlar. Gene de repertuvarlarında birkaç caz parçası yer alıyor. Bazı geceler bir gece kulübüne giderek sabaha karşı jam session (her elemanın, kendi enstrümanını içinden geldiği gibi çalması) yapıyorlar. Ayrıca yakında açılacak yeni bir gece kulübünde de haftanın bir gününde sadece caz yapacaklar. Aşağıda bu orkestrayı tanıtan bir yazı bulacaksınız.

İSMET SIRAL orkestrası altı kişiden kuruludur. Topluluğa adını veren İsmet Sıral, tenor, saksafon ve flüt çalar. 20 yıllık müzik hayatı vardır. Şimdi yıkılan Taksim Belediye Gazinosunun ilk yerli orkestrasını da kuran odur. İki defa İsveç'e gitmiştir. Birincisinde iki yıl, İkincisinde ise bir yıl kalmıştır. Yerli topluluklardan Durul Gence 5'lisini çok beğenir. Yabancı topluluklardan ise cazda Duke Ellington, beat the Monkees'e hayrandır. Orkestranın tek bekar adamıdır. Bunun için daima «Allaha şükür» der. İsveçli bir sevgilisi vardır. Arkadaşları arasında adı «İspinoz» dur.GÜNNUR PERİN, bas çalar. Müziğe 1949 yılında başlamıştır. Konservatuvar mezunudur. Asıl enstrümanı trombon olmasına rağmen, popüler müzik hayatına atıldıktan sonra bas çalmaya başlamıştır. Altı yıldan beri İsmet Sıral ile beraber çalışmaktadır. Yerli şarkıcılardan, Özdemir Erdoğan, Hayati Kafe ve Lamia, yabancılardan ise Ray Charles ve Billie Holiday'i çok beğenir. En çok sevdiği şarkı «Laura»dır. Yerli topluluklardan Durul Gence 5’lisini, yabancı topluluklardan ise Spencer Davis ve Monkees topluluklarını beğenir. İsmet Sıral'ın evlendiğini ve gerçek anlamda caz anlayışının memleketimize yerleştiğini görebilmek onun en büyük arzusudur. Arkadaşları arasındaki adı «Kelle» dir.AYHAN YUNKUŞ, topluluğun piyanistidir. Konservatuvar mezunudur. 1961 yılından beri İsmet Sıral orkestrasındadır. Favori yerli şarkıcıları: Özdemir Erdoğan, Hayati Kafe ve Lamia, yabancı şarkıcıları ise Ray Charles, Nina Simone ve Sarah Vaughan'dır. Yerli topluluklar arasında ise bir ayırım yapmaz. Yabancı topluluklardan Duke Ellington'u dinlemekten asla bıkmaz. Dünyayı dolaşmayı çok ister. Topluluktaki lakabı «Rahmetli» dir.

TURHAN ETEKE, bateristtir. Müziğe, 1949 yılında viyolonist Necip Aşkın ile başlamıştır. Daha sonra İlham Gencer ve Özdemir Baturalp ile birlikte bir trio kurmuştur. 1961 yılından bu yana İsmet Sıral orkestrasında çalışmaktadır. İsveçli bir eşi vardır. Lakabı «kadayıf» tır.

ILTER YENIŞEN, trombon çalmaktadır. Konservatuvarda okumuştur. Topluluğa üç ay önce katılmıştır. Özdemir Erdoğan'ı, Ertan Anapa'yı ve Lamia'yı, sever. Topluluktaki lakabı «Alvarez» dir.ÖZDEMİR ERDOĞAN gitarist - şarkıcıdır. 10 yıldan beri müzikle hayatını kazanır. Üç yıldan beri İsmet Sıral orkestrasındadır. İyi bir şarkıcı olduğu kadar, iyi bir showmen'dir. Jacques Brel' ve Sammy Davis Jr.'a bayılır. Yerli şarkıcılardan Erkut Taçkın'ı, Ertan Anapa'yı ve Salim Dündar'ı tercih eder. İdeali, klasik gitar çalarak Avrupa'da çalışmaktır. Hayatta en sevdiği şeyi gitarıdır. Arkadaşları onu «Mercedes» diye, çağırırlar.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 43. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir