Mireille D’arc Tip Değiştirdi
Fransız filmcileri onu ilk defa gördükleri zaman: «İşte,» demişlerdi, «günümüzün haşarı, örf, adet dinlemeyen, dilediği gibi yaşamaktan hoşlanan maceraperest Fransız kızını beyazperdede canlandırabilecek tek yıldız adayı bu genç kızdır…»

Toulonlu Mireilie D’Arc «Gaiia» filminde haşarı bir Fransız kızını canlandırırken, kendini filmin havasına kaptırmış, uzun bir süre de bu havadan kurtulamamıştı. Bilimciler de Mireilie D’Arc’ın sadece «Galia» tipi filmlerde başarı sağlayabileceğini düşünerek onu daha ciddi rollerde oynatmaktan çekiniyorlardı. Hatta genç yıldızın saç modelini ve kıyafetini değiştirmesine bile izin vermiyorlardı.

Geçenlerde ünlü Fransız rejisörü Jean Luc Godard, Mireille'i ömrü boyunca «Galia» olarak kalmaktan kurtardı... Jean Luc Godard, «Weekend» (Hafta Sonu) İsimli filminde baş rolü oynayacak olan romantik genç kızı ararken, Mireille'in bu rolü pekâlâ başarabileceğini düşünmüştü. Düşündüğü gibi de oldu. Bir, iki deneme, makyaj ve saç modelinin değişmesiyle, Mireilie D'Arc, bambaşka bir insan olup çıkıverdi...

Buna en fazla sevinen de tabii Mireilie D'Arc. Yıldız, «Kamera karşısında sadece bir tek tipi yaratabilen artistlerin kısa zamanda unutulduklarını bildiğim için endişeleniyordum» diyor. «Bence gerçek bir sanatçı, her rolde aynı derecede başarılı olabilmeli. Ama bu iş pek tabiî biraz da rejisöre bağlı... Rejisör, artisti gözlerinin önünde hep aynı insan olarak görmeyi bir alışkanlık haline getirirse, artist ne kadar didinse boştur. Bunun için de bir artistin her zaman aynı rejisörle değil, değişik rejisörlerle çalışmasını daha doğru buluyorum. İşte bu yüzden, bundan böyle aynı rejisörle ikinci bir defa çalışmamaya kararlıyım!...»Boğazına pek düşkün olduğunu belirten Mireilie D'Arc, şişmanlamamak için gıda rejimini değiştirdiğini açıklamaktadır. Şimdi genç yıldızın en fazla rağbet ettiği yiyecek yoğurt... Sabah, öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka bir kase yoğurt yiyor... Sebze ve meyvesiz gün geçirmiyor... İtalyan usulü hamur işlerine de hiç rağbet etmiyor.

Bu arada rolünü de başarıyla oynayabilmek için boş zamanlarını senaryo ezberlemekle geçiriyor. Genç yıldızın şimdilik aşka vakti yok.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 47. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir