Yılın Sanatçısı Lale Oraloğlu

Radyolardan okunan Ankara mahreçli kısacık bir haber, tiyatro dünyamızın popüler simalarından Lale Oraloğlu’nun yeni bir başarısını bütün Türkiye’ye ilan ediyordu:

– «Türk Kadınlar Birliği, kadınlığa yaptığı hizmetlerden, sanatta gösterdiği çabadan ötürü Lale Oraloğlu’nu yılın sanatçısı seçmiştir.»

Ertesi günü Oraloğlu Tiyatrosu’na gelen bir telgrafta da aynen şunlar yazılıydı:

«Yeni yılda başarılarınızı kutlar, başarılarınızın devamını mutluluk dileklerimle sunarım.Avukat Günseli Özkaya Türk Kadınlar Birliği Başkanı»

İlk defa 1951 yılında Küçük Sahne' de «Yarış» piyesinde tiyatro oyuncusu olarak seyircinin karşısına çıkan Lale Oraloğlu, o günden bu yana 44 oyunda oynamış ve bu oyunlardan da 23'ünü kendisi sahneye koymuştu. Bu, 17 yıllık tiyatro hayatı olan Oraloğlu için az başarı değildi doğrusu.

Lale Oraloğlu ile kuliste konuşuyoruz. Biraz sonra «Ezilenler»'in temsili başlayacak. 44 yaşındaki sanatçı, başarılarına bir yenisini daha eklediği için memnun, sevinçli.

KAZANDIĞI MÜKAFATLAR

- «İlk defa mükafat kazanan bir sanatçı değilim. 1952'de Yıldız Mecmuası, 1953, 1954, 1955 yıllarında Türk Film Dostları, 1960'da Türk Film Festivali komiteleri tarafından beş defa yılın en iyi artisti seçildim. 1956, 1957'de Milliyet Gazetesi yılın en başarılı artisti, 1959, 1960'da Son Saat Gazetesi, yılın en iyi tiyatro oyuncusu unvanını bana verdiler.»

Bir ara yanımıza eşi Gürdal Onur geldi. Arkasından da 13 yaşındaki kızı Alev Oraloğlu...

Onlar da en az Lale Oraloğlu kadar sevinçliydiler. Hele Alev... Adeta havalarda uçuyordu. Durmadan annesini öpüyor, saçlarını okşuyordu.- «Anne,» dedi. «Ben ne zaman mükafat kazanacağım?»

Bunu o kadar tabiî, o kadar çocuksu bir saflık içinde sormuştu ki, hep beraber katıla katıla gülmekten kendimizi alamadık.

Lale Oraloğlu'nun kazandığı mükafatlar, yalnız tiyatro alanında değildi. 1943 ile 1951 yılları arasında Galatasaray Kulübü'nde kürekçi ve yüzücü olarak şampiyonluklar kazanmış, madalyalar almıştı. Komple bir sanatçı olduğu kadar, komple bir sporcuydu da... Bunları hatırlattığımız zaman acı bir tebessüm dolaştı dudaklarında...ŞARKI DA SÖYLEYECEK

Ve... L. Oraloğlu önümüzdeki günlerde Kulüp 12'de şarkı söyleyecek. Bu beklenmeyen sürprizi öğrendiğimiz zaman ne yalan söyleyelim çok şaşırdık. Önce inanmak istemedik ama, haber doğruydu. Lâle Oraloğlu, İlhan Feyman Orkestrası eşliğinde çalışmalara başlamıştı bile. Charles Aznavour, Edith Piaf ve Mireille Mathieu'nün şarkılarından meydana gelen bir repertuvar da hazırlamıştı.- «Bütün Oraloğlu Tiyatrosu, yeni yıla Kulüp 12'de girdik. İlhan Feyman yılın sanatçısı seçildiğimi radyoda dinlemiş. İlan etti. Alevle birlikte sahneye çıkıp teşekkür ettik. Benim, konservatuvarın şan, piyano, solfej, armoni ve müzik tarihinden mezun olduğumu bilenlerden birkaç ahbap, 'şarkı isteriz' diye tutturmasınlar mı? 15 yıl önce popüler olan 'Les Feuilies Mortes'u söyledim. Müthiş bir alkış koptu. Arkasından bir de Brahms'dan 'ninni' okuyunca, Yavuz Özışık yanıma geldi, 'Tamam,' dedi. 'Hemen mukavele yapıyoruz. Show'dan sonra her akşam dört, beş şarkı söyleyeceksin.' Önce itiraz ettim, ama dinleyen kim? Anlayacağınız bu yaştan sonra şarkıcı olduk, çıktık. Bakalım Allah daha neler gösterecek. Doğrusu bunu ben de çok merak ediyorum.»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 4. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir