Nil Kutval Diplomasını Aldı

Sönük geçen festival 10 haziran günü oirden hareketlendi. Bir taraftan film yarışmalarının başlaması, bir taraftan belediyenin pazartesi gecesi şehir stadında tertiplediği sünnet düğününün ilk kısmı olan «Sünnet kervanları» Antalya’ya biraz hareket getirdi.

O gün Şehir Stadı bir alemdi. Tam çıkış tünelinden sahaya doğru yürürken kapalı trübünü dolduran muazzam kalabalıktan büyük bir alkış yükseldi. Merakla etrafa baktık. Meğer Sivas folklor ekibi gösterisini bitirmiş kenarda programı izlemekte olan Yılmaz Duru sahneye davet edilmiş... Biz stadda yerimizi alırken, «Eski dansör» Yılmaz Duru da Sivas ekibinin asıyla bir folklor gösterisine başlamıştı. Yılmaz gösterisini bitirdikten sonra ekip kadınlı - erkekli son bir gösteri daha yaptı ve Antalya belediyesinin hazırladığı çiçek buketini Selda Alkor'un elinden aldıktan sonra sahayı 1968 Ses Sinema Artisti Yarışması birincisi Nil Kutval'la Ümit ve Barlas adındaki iki arkadaşına bıraktı.

Festival için İstanbul'dan gelen ve gösterileri sahanın içinden takip eden bizler merak içindeydik. Her şey öylesine elverişsizdi ki. Teypten verilen müzik, çimen saha ve folklor ekibinin gösterisinden sonra «İspanyol Rapsodisi.» Aradan biraz zaman geçince ilk endişelerimizin ne kadar yersiz olduğunu anladık. Nil Kutval, Ümit ve Barlas aleyhlerine olan bütün engelleri bir anda yıkmışlardı.Festivale şeref misafiri olarak davet edilen Nil Kutval «Şan sinemasındaki resitalde bile bu kadar heyecanlanmamıştım. Çok şükür hocamızın önünde bu imtihandan da yüzümüzün akıyla çıktık,» diyerek sevincini belirtti.

Şimdi Nil'in önünde geniş iki ufuk var: Ya büyük bir başarı gösterdiği baleye devam etmek, veya birinciliği kazandığı, «SES 1968 Sinema Yarışması»'yla girdiği artistlik sahasında ilerlemek. Belki de bu iki sanat alanında birden çalışır, kim bilir?

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 26. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir