Richard Anthony’de Türk Kanı

Ocak ayı içinde, Gramofon Plak Şirketinin hazırladığı «Aranjuez Mon Amour» adlı plağını dağıtacağımız Fransa’nın ünlü şarkıcısı Richard Anthony’nin Türk kanı taşıdığını biliyor muydunuz? 1938 yılında Kahire’de dünyaya gelen Richard Anthony’nin babası Türk, annesi ise İngiliz’dir. Küçük Richard, babasının işi dolayısıyla dokuz yaşına kadar Mısır’da kaldı. Ailesiyle birlikte Fransa’ya göç ettikten bir süre sonra, 14 yaşındayken saksafon çalmasını öğrendi. Bir yandan buzdolabı, aspiratör satan bir mağazada çalışıyor, geçimini temin ediyordu. Boş zamanlarında ise müzik bilgisini ilerletmek için harıl hani çalışıyordu. Bu arada Dick Anthony Btesh olan gerçek adını Richard Anthony olarak değiştirdi. Plak doldurmaya başladı. Plakları Fransa’da oldukça sükse yaptı. «Aranjuez Mon Amour» parçasıyla Fransa’nın sevilen şarkıcıları arasına girdi. Ünü Fransa hudutlarını aşıp bütün Avrupa’ya, Amerika’ya yayıldı.

Richard Anthony'nin bestelerini daha çok yedi yıllık eşi Michele yapar. Şimdiye kadar altmışa yakın beste yapmıştır. Anthony, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Arapçayı çok iyi konuşur. İki otomobili vardır. Biri «Aston Martin DB 6» diğeri de «Maserati» markalarım taşır. Ünlü şarkıcının Paris'te üç hektarlık bir arazi üzerine kurulu çok sevimli bir kır evi vardır.

Silah koleksiyonu yapmaya çok meraklı olan Anthony'nin hoşlandığı şeylerin başında St. Tropez’deki villasında cansız hedeflere yaptığı atışlar gelir.Richard Anthony, uçağı olan ender şarkıcılardan biridir. 12 kişilik Beecherof uçağı ile bugüne kadar 2.000 saat uçmuştur.

Richard Anthony evlidir. Jerome adında 5 yaşında bir oğlu, Natalie adında da 6 yaşında bir kızı vardır. Çocuklarına çok düşkündür. Onları dünyanın hiç bir zevkine değişmeyeceğini her vesileyle söyler. Ailesine karşı olan bu aşın düşkünlüğü damarlarında taşıdığı Türk kanından olsa gerek.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 4. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir