Rüçhan Adlı’nın Nikahlı Eşi KonuştuRüçhan Adlı'nın 6 yıldır ayrı yaşadığı eşi Meri Adlı, Esentepe'de Subayevleri'nde 2 numaralı dairede oturur. Bugüne kadar bir tek gazeteci ile görüşmüştür. O da 5 yıl önce... Kendisiyle evine girip konuşan ikinci gazeteci ben oldum.

Zile bastım, içeride radyo çalıyordu:

- «Unutturamaz seni hiç bir şey, unutsam da ben...»Radyo biraz fazla açıldığı için her halde zil duyulmamıştı. Bu defa kapıya elimle vurdum. Kısa bir bekleyişten sonra kapı aralandı. Ve herkesin, «Nasıl bir kadın acaba?» diye merak ettiği, benim de ilk defa gördüğüm Rüçhan Adlı'nın eşi Meri Adlı kapıda gözüktü. Hayret ve merakla, «Buyrun,» dedi.

- «Sizinle konuşmak istiyoruz.»

- «Hangi konuda?»

- «Rüçhan Adlı ve Türkan Şoray'la bir röportaj yaptık da... Sizinle de konuşmamız icabetti...»Bize verdiği cevap dört kelimeden ibaretti. «Söyleyecek sözüm yok.»

Daha kati kesip atmasını beklemeden, «Belki olur... Düşünün biraz...» dedim ve içeri girdim.

Meri Adlı'nın üzerinde kırmızı kapitone bir sabahlık vardı. Esmer olduğu için çok yakışmış. Gerçekten nazik bir kadın. Lise mezunu, yabancı dil de biliyor...

- «Herkes sizin Türkân Şoray' dan daha üstün olduğunuzu söylüyor. Oysa Rüçhan Adlı onu size tercih ediyor. Sebebi ne acaba?» dedim. Hiç cevap vermedi.

- «Kaç yıldır ayrısınız?»- «Altı yıl,» diye cevap verdi. «Rüçhan Bey (kocasına bu şekilde hitap ediyor) bu zaman içinde benden hiç yakınlık göremedi. Bu yüzden de Türkan hanımla olan beraberlikleri bu kadar uzun bir süre devam etti. Bana dönmeye hazır. Kürkçü dükkanına dönmeye dünden razı. Ufak bir tebessümümü, kapıyı biraz aralamamı bekliyor.»

Birden ciddileşti. Gözleri daldı. Kim bilir belki de Rüçhan Adlı ile olan 26 yıllık evliliğinin muhasebesini yapıyor, bu işten karlı mı yoksa zararlı mı çıktığını hesaplıyordu. Dudaklarını büze büze, dişlerini sıka sıka konuşmasına devam etti. Ama bu kapıyı hayatı boyunca ona aralamayacağım. Fakat bütün bu söylediklerime rağmen, bugün gelse şüphesiz ona 'git' diyemem. Rüçhan Bey nikahlı kocamdır... Aynı zamanda da oğlumun babası...»Bir soru daha sorduk. «İlk fırsatta evleneceklerini ve o günü beklediklerini söylüyorlar, ne dersiniz?»

Kahkahalarla gülmeye başladı. «Beklesin bakalım,» dedi. «Ben de bekliyorum. Ama Rüçhan Beyi değil... Eve boynu bükük döneceği günü. Boşanmak için beni mahkemeye verdi mi? Oyalama taktiği bu. Huyudur. Rüçhan Bey Meliha Şoray'ın kızı Türkan Şoray'la nikahlanamaz. Cesaret edemez buna!»

- «Sizden korktuğu için mi?»

- «Yooo! Hayır!... Katiyen!...»

- «Peki siz neden ayrılmıyorsunuz?»- «Neden ayrılayım? Çocuğunun annesiyim. 26 yılık evliyiz. Beni ailemden kaçırdı, öyle nikahlandık. Annem, babam Rüçhan Beyle evlenmemi istemiyorlardı. Maceralı, heyecanlı bir başlangıcımız oldu. Bu macera, heyecan Allah eksik etmesin hâlâ da devam ediyor. Bu gidişle ölünceye kadar da devam edeceğe benzer.»

- «Rüçhan Bey bir gün geri dönerse kabul eder misiniz?»

- «Biraz önce de söyledim ya... Oğlumun babasıdır o. Eve gelebilir. Fakat yollarımız ayrıldı. O kendine, ben de kendime göre birer dünya kurduk. Tekrar bana gelmesi benim dünyamı değiştirmez. Belki Rüçhan Beyin dünyası değişebilir.»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 12. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir