Rüçhan Çamay Tercihini Yaptı
Uzun süre sadece cemiyet haberlerinde ismine rastlanan buna rağmen eskilerin çok sevdiği Rüçhan Çamay beş yıllık bir ayrılıktan sonra geçen kış yeniden mikrofona dönmüştü. Çamay yılların yıpratamadığı sesi ve zarafetiyle bir anda halkımızın en tuttuğu şarkıcı olmayı başardı. İki aylık başarılı konserlerinden sonra tekrar kendini kızağa çeken Rüçhan, geçtiğimiz hafta içinde yeniden eski mesleğine döndü ve yazlık konserlerine başladı.

Gene parlak bir gala yapılmıştı, gene Rüçhan Çamay aradaki zamanda müzikle bir hayli uğraştığını belli eden pırıl pırıl bir repertuvarla alkışlanıyordu. Fakat gazetelerde bundan çok Rüçhan’ın kocası Turgut Demirağ’dan ikinci defa boşanmasıyla ilgili haberler çıkıyordu. Haberlere bakılırsa film prodüktörü Demirağ, bu ara bir film yıldızına gönlünü kaptırmış, bu yüzden de karısından boşanmıştı.Daha 1943 yılında Ankara Çocuk Saati programında şarkıcılığa başlayan Rüçhan, dört yıl sonra zamanın en büyük lokali Taksim Belediye Gazinosu’nda «Altın sesli genç caz muganniyesi Bayan Ruşan» olarak halka takdim ediliyor ve müzikseverlerimiz, Fransız zannettikleri bu şantözümüze hakikaten büyük İlgi gösteriyorlardı. Çamay, sadece Avrupalı orkestra ve solistlerin takdir topladığı böyle bir zamanda süratle yükselirken henüz on altı yaşındaydı. On altı yaşın bütün heyecanı benliğini kapladığı bir sırada Turgut Demirağ ile tanıştı. Çocukluktan yeni kurtulan Rüçhan’ın, Turgut ilk ve tek aşkı olmuştu.


Kısa bir süre sonra nişanlandılar. Nişanlı olduğu bir sırada genç kadın aldığı parlak tekliflerle Amerika’ya uçtu. O zaman müzisyenlerin bir numaralı ülkesi olan Amerika’da da büyük takdir toplayan genç sesimiz, Frank Sinatra gibi bir şöhretin iki yüz elli dolara çalıştığı günlerde beş yüz dolarlık bir iş teklifi aldı. Fakat İstanbul’da sabırsızlanan nişanlısından gelen telgraf ona aşkının yükselme arzusuna da galebe çaldığını hatırlattı. Ve Rüçhan Çamay yurda dönerek ilk evliliğini yaptı. Devamlı ısrarlar sonucu, yeniden gece kulüplerinde çalışmaya başlayınca Rüçhan kocasından ayrılmak zorunda kaldı. Gene en iyi şantöz olarak alkışlar topladı. Fakat 1961’de Turgut Demirağ ile yeniden evlenerek sahneyi terk etti.O tarihten sonra Rüçhan Çamay’ın adına sadece cemiyet haberlerinde rastladık. Bu yaz ise müzikseverlere kavuştuğu bir sırada kocasından ikinci defa ayrıldı. Geçen gece halkın, çalıştığı kulüpte dört kere sahneye davet ettikten sonra zorla bırakmaya razı olduğu Rüçhan Çamay’a bu durumu sorduk:

– «Turgut için ‘Türkan Şoray’a aşık oldu da ondan boşandı’ dediler. Bu, tamamen yalan. Biz karşılıklı oturduk., konuştuk ve ayrılmaya karar verdik. Aslında Turgut hala en çok sevdiğim insandır. Onun mesut olması hayatta en büyük dileğimdir. O da beni sever. Fakat onun inançlarına göre benim sadece evimin kadını olmam şart. Amerika’da ayağıma gelen çok büyük bir fırsatı onun için terk ettim. Kuvvetli emprezaryoların elinde ben belki bugün dünya çapında bir isim olabilecektim. Fakat o zaman önümde uzun yıllar vardı. Bu seferki ayrılığımızın sebebi gene yurt dışı bir seyahatle ilgili.


Geçenlerde Avrupa Televizyon Birliğinin Hilton’da bir toplantısı vardı. Bu toplantıda beni dinleyenler, çok beğenerek hemen Avrupa’ya çağırdılar. Bu konuyu Turgut’a açınca bana sadece dışarıda bir tek konser için izin verebileceğini söyledi. Halbuki tek konserle hiç bir şeyin olamayacağını benim gibi o da biliyordu. Şunun şurasında daha kaç sene şarkı söyleyebilirim? Bu, benim için çok büyük bir fırsat olduğu için iyicene direttim. Sonra çocuklarım da artık büyümüştü. Biri ortayı, biri ilkokulu bitirmişti. Turgut bana, ‘Rüçhan, eğer senin muvaffak olacağına inanmasam, senden asla ayrılmam. Fakat sen bir şeyler yapabileceksin. Ben kocan olarak, senin şarkıcı olmanı istemiyorum’ dedi. Biz de boşandık. İki ay sonra Almanya’ya, oradan Hollanda’ya ve İngiltere’ye gideceğim.Evet, Rüçhan Çamay’ın bu kere mikrofon aşk üstün gelmişti. Halkımızın, hatta kocasının Avrupa’da bir şeyler yapacağına muhakkak nazariyle baktıkları Çamay’a başarılar dilemekten başka bizim için yapacak bir şey kalmamıştı.

Rüçhan Çamay, uzun yıllar önce Amerika’da teptiği fırsatı bu defa iyi kullanırsa tatlı sesi ve üstün, tekniğiyle kısa zamanda orada da parlayacaktır.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 32. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir