Şafak Yüzbaşıgil Belçika’ya Döndü
Bu yaz As Kulüp’te İstanbulluların büyük ilgisi ile karşılaşan ve herkesin »orkestra adam» dediği Şafak Yüzbaşıgil, Belçika Kraliyet Akademisinin dekorasyon bölümündeki tahsiline devam etmek üzere memleketimizden ayrıldı.

Belçika’da uluslararası yarışmada geçen yıl bir birincilik, bir de ikincilik alan genç müzisyen, bir gümüş kupayla birlikte aldığı beş bin frangı annesine armağan etmiştir.

Genç neslin popüler müzisyenlerinden Barış Manço'nun kuzeni olmasına rağmen, kendi kendini yetiştirmiş olan Şafak Yüzbaşıgil üç müzik aletini birlikte çalarak ve şarkı söyleyerek bilhassa gençlerin her gece büyük tezahüratına sebep olmuştur.

Belçika'ya gitmeden bir plak şirketiyle anlaşma yapan genç müzisyen, halen Almanya'da da bir başka plak şirketi hesabına plak doldurmaktadır.

Şimdiye kadar «Altına Hücum» ve «Trenler Geçiyor» adlı iki beste yapan Şafak daha ziyade Türk folk müziği ile uğraşmaktan zevk aldığını söylemektedir.

İki yıl sonra dekorasyon tahsilini tamamlayarak memlekete dönecek olan Şafak, İstanbul'un tanınmış mobilyacılarından birinin oğludur. Şafak'ın ideali, tahsilini tamamlayıp yurda döndükten sonra Türk mobilyalarına bir Türk havası vererek yeni bir üslup yaratmak ve bu arada müziğe devam etmek...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 41. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir