San Remo Yine İtalyanların

Sanremo’da bu yıl da kaide değişmedi ve festival yine İtalyanların galibiyetiyle sonuçlandı. Bu yılki Sanremo’nun en büyük özelliği, ünlü caz şarkıcılarının dünyanın bu müzik beldesine akması ve yılların Domenico Modugno’sunun finale bile kalamaması oldu.

Kimisi sevindi, kimisi üzüldü ve böylece bir festival daha gerilerde kaldı. 18. Sanremo, 1 Şubat gecesi yapılan bir açılış töreni ile başladı. Bu yılki festivalin, geçen yıllardan ayrılan bir özelliği vardı. Ünlü caz şarkıcıları bu yıl Sanremo’ya akmışlardı. Bunların içinde en büyük isim şüphesiz Louis Armstrong’du. Antoine, Udo Jurgens, Nino Ferrer, Wilson Pickett, Sacha Distel, Bobbie Gentry, Yoko Kishi, Sandpipers ve Rokes toplulukları, Dionne Warwick, Timi Yuro, Lara Saint Paul ise 18. Sanremo'nun diğer büyükleriydi.

İlk gece 12 şarkı yarıştı. Bunların içinde en büyük oyu «Mi Va Di Cantare» aldı. Louis Armstrong, Lara St. Paul'un söyledikleri bu parçalarla finale kaldı. Sanremo festivallerinin gediklisi Domenico Modugno bu yılki festivale, geçen yılların galibi Tony Renis ile katılmıştı. «II Posto Mio» adlı parçaları ilgi toplamayınca, her iki şarkıcı da finale katılmak hakkını kaybetti.

Sanremo’nun ikinci gününde de yine 12 şarkı yarıştı. Bu heyecan fırtınası sona erdiği zaman en büyük oyu «Canzone Per Te»nin aldığı görüldü. Sergio Endrigo - Roberto Carlos ikilisinin söyledikleri bu şarkı tam 505 oy almıştı.

18. Sanremo Müzik Festivalinin finaline kalmak başarısını elde eden şarkılar ve şarkıcılar şunlar oldu:

1. Canzone Per Te (Sergio Endrigo - Roberto Carlos)

2. Canzone (Adriano Celentano - Milva)

3. Deborah (Fausto Leali - Wilson Pickett)

4. Da Bambino (I Giganti - Massimo Ranieri)

5. La Siepe (Al Bano - Bobbie Gentry)

6. La Tromontano (Gianni Pettenati - Antoine)7. La Voce Del Silenzio (Tony Del Monaco - Dionne Warwick)

8. Sera (Giuliana Valci - Gigliola Cinquetti)

9. Stanotte Sentirai Una Canzone (An- narita Spinaci - Yoko Kishi)

10. Un Uomo Piange Solo Per Amore (Littyle Tony - Mario Guarnera)

11. Casa Bianca (Ornella Vanoni - Marisa Sannia)

12. Mi Va Di Cantare (Lara Saint Paul - Louis Armstrong)

13. Quando Mi Innamoro Sera (Anna Identici - I Sandpipers)Finale kalan bu 13 şarkı arasında en şanslı olanlar Deborah, Casa Bianca ve Canzone Per Te idi. Ayrıca Louis Armstrong'un da şanslı olduğu söylentileri dolaşıyordu. Ve jüri bütün dünyaya Festivalin neticelerini şu şekilde ilan etti:1. CANZONE PER TE (Sergio Endrigo - Roberto Carlos)

2. CASA BİANCA (Ornella Vanoni - Marisa Sannia)

3. CANZONE (Adriano Celentano - Milva)

Böylece 18. yılında da Sanremo şampiyonluğunu gene İtalyan'lar ellerinde tuttular. Bakalım Sanremo yarışmalarında İtalyanların egemenliği ne zaman sona erecek?

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 8. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir