Sophia Loren Napoli’deSaçı başı darmadağınık bir halde Napoli'nin kenar mahallelerinde hızlı adımlarla yürüyen uzun boylu esmer kadın, önce kimsenin dikkatini çekmedi. Bu semtte garip kıyafetli bir kadının dolaşmasından daha tabii ne olabilirdi. Fakat bu esmer kadının hali tavrı, yürüyüşü, sinemaseverlere pek iyi tanıdıkları birini hatırlatıyordu. Evet, bu genç kadın, sinema dünyasının bir numaralı yıldızı Sophia Loren'di. Sophia Loren, Napoli'de bir film çeviriyordu. «Napoli'nin En. İyi Evi» adını taşıyan bu filmde genç yıldız kötü bir kadını canlandırmaktaydı.

Geçenlerde Londra'da çekilmesine başlanan «Londra'nın En İyi Evi» isimli filmden sonra, İtalyan filmcileri de, İngiliz meslektaşlarına nazire olarak «Napoli'nin En İyi Evi»ni çevirmeyi tasarladılar. Son yıllarda konusu bu çeşit evlerde geçen filmlerin piyasada bir hayli tutunması, filmcileri sık sık bu türde film çevirmeye zorlamaktaydı. Ama «Napoli'nin En İyi Evi»nin «Ev»li filmlerin gerçekten en iyisi olması için hiç bir fedakarlıktan kaçınmamak gerekiyordu. Uzun bir süreden beri film çevirmeyen Sophia Loren'in, bu filmde başrolü oynaması fevkalade bir şey olurdu... Ama ünlü yıldız bu rolü kabul eder miydi?

Carlo Ponti'nin aracılığıyla yapılan teklife Sophia, «Evet,» deyince iş, yıldızla başrolleri paylaşacak aktörleri bulmaya kaldı. Son yıllarda eskisi kadar çok film çevirmeyen Vittorio Gassman ve Mario Adorf ile yapılan görüşmeler de iyi sonuçlanınca kadro tamamlandı.

Sophia Loren, konusu Napoli'de geçen bir filmde oynamak fırsatını elde ettiği için hayatından pek memnun görünüyordu. Vittorio Gassman da bu filmdeki rolünün ona büyük başarı kazandıracağından emindi.Geçen yıl bebeğini kaybettikten sonra anne olabilmek için bir ameliyat geçiren Sophia Loren, son zamanlarda pek çok dedikoduya hedef olmuş ve selameti meraklı gözlerden kaçmakta bulmuştu. Genç kadın, İsviçre'deki şatosunda tek başına yaşıyor, sinema dünyasının dedikodularıyla hiç ilgilenmiyordu. Ama çok sevdiği Napoli'de film çevirmek teklifi alıncaya kadar...

Dram filmlerinde büyük başarı sağladıktan sonra komediye yönelen Vittoria Gassman, bu filmde tam tipinin rolünü bulduğunu söylemektedir. Sophia Loren gibi bir usta oyuncuyla rol arkadaşlığı yapmak da, Vittorio Gassman'ın başarısının artmasında her halde birinci derecede rol oynayacak.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 23. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir