Turhan Oğuzbaş’tan Ünlülere Şiirler

Günümüzün en genç şairi Turhan Oğuzbaş, Mersin’de doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin’de yapan Oğuzbaş, henüz ortaokul öğrencisiyken Mersin Lisesinde çıkan İLERİ gazetesini yönetmiş, daha sonra da lise öğrenimini yaptığı sırada günlük ve siyasi Akdeniz gazetesinde uzun bir süre başmakale yazmıştır.

Liseden sonra İstanbul Hukuk Fakültesine giren şair, babasını kaybedince öğrenimine ara vermek zorunda kalmış ve sonra da askere gitmiştir. Askerliğini bitirip hukuk öğrenimine bıraktığı yerden başlayan Turhan Oğuzbaş, şimdi Hukuk Fakültesini bitirmek üzeredir.

İlk şiirlerini 1945'te yayınlamaya başlayan Oğuzbaş, o günden bugüne Türkiye'de çıkan çeşitli sanat dergilerinde ismini sık sık duyurmuştur. Turhan Oğuzbaş, kendisine Türkiye çapında ün sağlayan «İspanyol Meyhanesinde Seni Aradım» adlı şiirini 1961'de yazmış ve aynı ismi taşıyan ilk kitabını da 1964'te yayınlamıştır.1965'te «Yaşanmış Mektuplar» la ikinci eserini veren Oğuzbaş, 1966'da «Gözlerin İstanbul Senin» ve 1967'de «Sonbahar Rüzgarları» adlı kitabiyle dördüncü eserini vermiştir. Son günlerde şair, «Seni Unutmadım» ve «Beyaz Kasımpatılar» adlı yeni şiir kitaplarını hazırlamaktadır.

Son yıllarda Turhan Oğuzbaş da bazı şairlerimiz gibi, tiyatroya merak sarmış ve 1967'de Alexsander Nabakov'un «Lolita» isimli romanını tiyatroya uygulamıştır.Şimdi bir reklam firmasının art direktörlerinden biri olan Turhan Oğuzbaş, her hafta Ankara, İstanbul, İzmir ve Erzurum Radyolarında yedi reklam programı hazırlamakta ve aynı zamanda bir gazetenin de sanat sayfasını yönetmektedir.

Turhan Oğuzbaş, bu yıl; İspanyol Meyhanesi, 4,35 Treni, Karmela ve Sarı Balkon adlı şiirlerini plâğa okumuştur. «Romantik Şair» denilen Oğuzbaş’ın bu sayfalarda gördüğünüz dörtlükleri onun ilk hiciv denemeleridir. Ve bu taşlamaları Ses okuyucuları için özel olarak kaleme almıştır.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 1. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir