Zeki Müren’in Doğum Günü Partisi
Cahit Sıtkı Tarancı, ünlü «Otuz Beş Yaş» şiirinde otuz beş yaşın ömrün yarısı olduğunu söyler, yıllar yılı dost bildiği aynalara, «Şakaklarına kar yağdığını» görerek buruk bir dille sitem eder.

6 aralık akşamı Zeki Müren, bizim kayıtlarımıza göre, 36 yaşını bitirip 37 yaşına girişini Dördüncü Levent’teki evinde kutlarken aklımıza Cahit Sıtkı Tarancı’nın bu ünlü şiiri geldi. Kendi kendimize «Tamam» dedik. «Zeki Müren de yolun yarısını geçti. Birinci devreyi tamamladı, ikinci devrenin ikinci yılına başladı.»

Zeki Müren, evinde, dostları arasında 37'nci yaşına girişini pek samimi bir hava içinde kutladı. Viskiler içildi, havyardan, çerkez tavuğuna, Arnavut pilakisine kadar çeşitli yemekler yenildi, espriler yapıldı ve göbekler atıldı. Hem de Sulukule dilberlerine taş çıkartacak cinsten göbekler...

Bu doğum günü partisinde Zeki Müren'in çalıştığı gazino, adeta tam kadrosuyla 4. Levent'teki evde toplanmıştı. Neriman Koksal, Ajda Pekkan, Peri Han, Semiramis Pekkan, Zeki Müren'in etrafında fır dönüyorlar, onun neşesine neşe katıyorlardı. Partide bu şöhretlerden başka, gazeteciler, Zeki Müren'in tanıdıkları ve milli güreşçilerimizden Yavuz Selekman da vardı.

Zeki Müren 37 yaşına basmasına rağmen pastasının üzerinde bir mum yanıyordu. Sebebini soran dostlarına her zamanki sempatik tavrı ve tatlı sesiyle: «Yaşımı saklamak için değil hayatım...» dedi. «Bu sembolik bir pasta. Yaşım belli... 33'ümü bitirip 34'üme bastım.»

Sarı peruğu, zarif kıyafetiyle Ajda Pekkan adeta ikinci bir ev sahibi gibiydi. Zeki'ciğine kendi eliyle dolmalar yediriyor, viskiler içiriyordu.

Küçük Pekkan, Semiramis'e gelince... O da ablası gibi sevimliydi. Biraz fazlaca mini - eteğiyle bütün dikkatleri üzerine çekti. Pekkan kardeşler, sanki Zeki Müren'den birer parçaydılar o gece...

Peri Han bu doğum günü partisine kocası Mete Kalkavan ile gelmişti. Bir köşede sessiz sessiz kocasıyla sohbet etti durdu. Ortalıkta fazla dolaşmadı.

Gecenin en hareketli ve etrafa neşe saçan kadını Neriman KöksaI'dı. Neriman eski kurtlardan. Havası başka. Her şeyi başka... Berberi Vecihi ile gelmişti. Peş peşe üç kadeh rakı yuvarladıktan sonra keyfi yerine geldi ve: «Doğum günü neşeli geçer. Vur patlasın, çal oynasın» diyerek ayağa fırladı, Zeki Müren'le karşı karşıya geçip öyle bir göbekler attı ki, herkesi hayretler içinde bıraktı.

Az sonra göbek havasına Ajda ile Semiramis de katılınca kadro tamamlanmış oldu. Maksimin şöhretli kadrosu, gecenin geç saatlerine kadar gerdan kırdılar, bel büktüler, göbekler attılar, şarkılar söylediler ve yediler, içtiler... «Ohhh!... Sefalarım olsun!... Yaşşaaa!... Varollü...» Zeki Müren'in doğum partisinde en çok söylenen sözlerdi...

Evdeki eğlenceler gece yarısına doğru bitti ve bir gece kulübünde sabaha kadar devam etti Ve Zeki Müren, 37. yaşa girişini her zamankinden daha parlak bir şekilde kutladı.

38. yaş gününü daha neşeli kutlar inşallah...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 51. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir