Anna Karina ”Sihirbaz”da

Fransız sinemasının ünlü yöneticilerinden Jean Luc Godard, Anna Karina’yı değişik bir tip olarak sinemada şöhrete ulaştırmak istemiş ve bunu da başarmıştı… İki sanatçı, bir süre seviştikten sonra evlenince Anna Karina’nın film çalışmaları daha da fazla ilgi uyandırmaya başlamıştı… Fakat Danimarkalı hayalperest küçük kız ile Fransız yöneticisi arasında müşterek vasıfların sayısı o kadar azdı ki çok geçmeden ikisi de ayrı dünyaların insanları olduklarını anlamışlar ve evliliklerine bir son vermişlerdi.

Bu arada, yıldızın öz babası, bir yaşındayken terk etmiş olduğu kızını aramış, böylece Anna Karina tekrar geçmiş günlerin hatıraları içinde yaşamaya başlamıştı. Yıldız, babasıyla konuşmayı sırf merak uğruna kabul etmiş, ve sonradan bu olayı anlatırken, «Babam beni hayal kırıklığına uğrattı,» demişti.Anna Karina, rejisör eşinden ayrıldığını herkesten gizlemiş, hatta ondan ayrıldıktan sonra beraber film çevirmekten de geri kalmamıştı. Fakat aradan uzun bir zaman geçmeden Anna Karina, meslek hayatının tehlikeye girdiğini de fark etmişti... Fransız filmcileri ona sırt çevirmişler, ismini bile anmaz olmuşlardı. Yıldızın geçen yıl çevirdiği «Yabancı» isimli film de ağır tenkide uğrayınca Anna Karina'nın neşesi iyiden iyiye kaçmıştı. Fakat geçenlerde bir Amerikan film şirketinin «Magus» (Sihirbaz) isimli bir film çevirmek için hazırlığa başlamasıyla Anna Karina'nın da yüzü güldü. Genç kadına bu filmde baş rollerden biri teklif edilmişti...

Michael Caine ve Anthony Quinn gibi sinema dünyasının şöhretli iki erkeğiyle beraber film çevirmek gerçekten büyük bir şans eseriydi... İkinci Dünya Savaşı yıllarında bir Yunan kasabasında geçen hikaye, John Fowles'in bir romanından alınmış. Zayıf karakterli bir delikanlıyı adeta ipnotize ederek idare etmeye çalışan çok zengin bir iş adamıyla delikanlıya aşık olan iki genç kadının hikayesinin çok büyük ilgi toplayacağı muhakkak... Filmciler, romanda adı geçen kasabayı dünyanın bir numaralı turist cenneti Majorca'da yeniden inşa ettirmişti... Anna Karina, Majorca adasının romantik havası içinde eski sıkıntılarını unutmuştu... Hele set dışında Michael Caine ile sıkı fıkı dostluk kurunca mesele kalmadı. Şimdi Anna'yı düşündüren mesele, yeniden şöhrete kavuşabilmek. O da «Sihirbaz»'a bağlı.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 5. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir