Atina Yolcuları Nihayet Belli Oldu26-28 Temmuz tarihleri arasında Atina'da yapılacak «l. Uluslararası Şarkı Festivali» ne Türkiye'den iki beste katılacaktır.

Festivalin ön jürisi, Türkiye Müzisyenler Sendikası aracılığı ile kendilerine gönderilen 20 hafif müzik bestesini incelemiş ve içinden iki tanesini büyük finale katılmaya layık bulmuştur. Bu duruma göre Selçuk Başar «Özleyiş» ve Selmi Andak da «Ve Ben Yalnız» adlı besteleriyle Atina festivalinde Türkiye'yi temsil edeceklerdir. «Özleyiş» i Özdemir Erdoğan, «Ve Ben Yalnız» ı ise Sevinç Tevs söyleyecektir.

Finale kalan eserleri Şerif Yüzbaşıoğlu'nun, Salim Ağırbaş, Alper Feyman, Selçuk Başar ve Önder Bali'den kurulu orkestrası çalmıştır. Eserlerin parti türleri ise yine Şerif Yüzbaşıoğlu tarafından yapılmıştır.

Büyük finale katılmaya hak kazanan eserleri, Atina Radyo ve Opera orkestralarından kurulu büyük bir orkestra çalacaktır. Festivalin ilk gününde 30 şarkı çalınacak, jüri bunlardan 20'sini seçecektir. İkinci gün bu parçalar çalınacak ve aralarından 10 tanesi ayrılacaktır. Finale kalan 10 şarkı ise festivalin üçüncü günü çalınacak ve ilk üçüne şu ödüller verilecektir:

Birinci: «Apollo» nun altın heykelciği ile yarısı besteciye, yarısı da güfte yazarına ait olmak üzere 200 000 Drahmi.

İkinci: Şeref madalyası, yarısı besteciye, yarısı da güfte yazarına ait olmak üzere 80 000 Drahmi.

Üçüncü: Şeref madalyası, yarısı besteciye yarısı ise güfte yazarına ait olmak üzere 50 000 Drahmi.

Bunların yanısıra şarkıcılar için de ayrı ödüller konulmuştur. Buna göre birincilik kazanana 80 000 Drahmi, İkinciye 50 000, üçüncüye ise 40 000 Drahmi ödül verilecektir.

Finale kalan şarkıları eleyecek büyük jüride, Türkiye'den Şerif Yüzbaşıoğlu bulunmaktadır. Festivale katılacak Türk ekibi 22 temmuz günü Türkiye'den ayrılacaktır.NE DEDİLER?

Eserleri festival ön jürisi tarafından, büyük finale bırakılan kompozitörler ve şarkıcılar SES'e şunları söylediler:

- SELÇUK BAŞAR: «Son derece sevinçliyim. Heyecanımdan ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Kendi çapımızda bir şeyler yaparak, festival için hazırlanmıştık. Her halde ivi bir şeyler yapmış olacağız ki, büyük finale katılmaya hak kazandık. Eğer anlamı ve önemi varsa festivale iki bestenin katılmak hakkının kazanılması gerçekte bütün Türk müzisyenlerine aittir.»- SEVİNÇ TEVS: «Selmi Andak'ın bestesini çok beğendiğim için bu festivale katılmaya karar verdim. Böylelikle üç yıldan beri fiilen bırakmış olduğum şarkıcılık hayatına da böylece dönmüş oldum. Şunu söylemek isterim ki, bu festival bir ses sanatçıları yarışması değildir. Bunun için eğer «Ve Ben Yalnız» büyük finalde ilk 10'a giremezse iyi okuyamamış olduğum için, suçu kendimde arayacağım. Eğer hakkı olan ilk 10 dereceye girecek olursa, bunun, bütün şerefi eserin sahibine ait olacaktır. Zafer, Türk müzisyeninin olsun.»- ÖZDEMİR ERDOĞAN: «Çok sevdiğim arkadaşım Selçuk Başar'ın değerli eserini okumak bana kısmet olduğu için son derece mutluydum. Buna, bir de büyük finale kalma hakkını elde etmemiz eklenince mutluluğum tarif edilmez bir hal aldı, inşallah, Atina'dan en iyi derecelerle döneceğiz.»- SELMİ ANDAK: «Bana 19 yıl sonra piyanonun kapağını açtıran Şerif Yüzbaşıoğlu'na her şeyden önce teşekkür etmek isterim. Ben, müzisyene çalgıcı denen devirlerden gelmiyorum. Eğer 1968 yılında bir başarı kazanabilmişsem, işte bundan dolayı çok daha mutluyum. Benim için önemli olan, kendisine hayranlık duyduğum Selçuk Başar gibi bir müzisyenle omuz omuza olmaktır. Türk müzisyeni son sözünü Atina'da söyleyecektir.»ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 27. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir