Beatles’ın Beş Yılı1963 Beatles Hamburg'da üçüncü sınıf bir gece kulübünde her biri 75 lira alarak çalıp söylüyorlar.

Hamburg’da «The Silver Beatles» adında birkaç delikanlıdan meydana gelen bir topluluk neşeli müzik yapmaktadır. Günün birinde bu topluluk Brian Epstein adında 27 yaşında bir açıkgözün dikkatini çeker. Epstein onlarla hemen bir kontrat imzalar. Topluluğun her bir üyesi gecede 75 liraya aralıksız 7 saat, hem çalacak, hem de şarkı söyleyeceklerdir. Para azdır, ama delikanlılar o güne kadar böyle büyük bir paraya çalışmadıkları için hayatlarından çok memnundular. Bir süre sonra «The Silver Beatles» Epstein'ın idaresinde ilk plaklarını doldururlar. «Love Me Do» ismini taşıyan bu plak çok tutulur.

1964 Ed Sullivan, şubat ayında Beatles'ı bir seri televizyon programı için Amerika'ya götürüyor.

Günler ilerledikçe Beatles'ın plakları da birbirini kovalar. Her biri satış rekorları kırar. Artık Beatles salgını İngiltere hudutlarını aşmış Avrupa'ya yayılmıştır. Fakat ne var ki, Beat sadece bir müzik çeşidi değildir. Beat bir paroladır. Gençlik artık giyiminde Beatles'ı taklit etmekte, saçlarını Beatles gibi uzatmaktadır. Tabii yaşlı başlı, ananelerine düşkün olanlar hemen yaygarayı koparırlar: «Ne çirkin şeydir bu! Hiç oğlanlar kız gibi uzun saçla dolaşırlar mı?», «Hükümet vakit geçirmeden tedbir almalıdır!». Hiç bir şey para etmez. Muhafazakarlığın Kabe'si diye bilinen Londra, artık yeni cereyanın beşiği olmuştur.

Beatles'ın 1964’te doldurdukları beş plak rekorlar kırarak 60 milyon liralık hasılat yapar. Hatta iş o dereceye varır ki, bu dört saksağan yuvası başlı Liverpoollu delikanlının balmumu mankenleri Madame Tussaud'nun dünyaca meşhur «Mumyalar Müzesi»nin salonlarında arzı endam eder.

23 ağustos 1964'te Ed Sullivan'ın tertiplediği televizyon programında 68 milyon Amerikalı Beatles'a öylesine bir tezahürat yapar ki, bu derecesi Amerika'da bugüne kadar ancak Frank Sinatra ile Elvis Presley'e yapılmıştır. Bundan cesaret alan dört kafadar Amerika dahilinde 14 gün süren bir turneye çıkarlar. Yalnız Hollywood - Bowl'da verdikleri konserde 17.256 bilet satılır.1965 «A hard Day's Night» ı söyledikleri zaman bütün salon inim inim inliyordu.

Beatles için 1965 bir rekorlar yılıdır. 22 mayısta özel olarak «Who's Who?» yu plağa okudular. Haziran sonunda Kraliçe II. Elizabeth tarafından «Britanya İmparatorluğu Birliği» ne şeref üyesi olarak kabul edildiler. Brian Epstein yeni bir kontratla topluluğun yıllık kazancını en az 35 milyon lira olarak garantiledi ve 180 milyon liraya sigorta ettirdi.

Beatles topluluğu 7 ağustosta gene Amerika'da bir turneye çıktı. 14 büyük şehri içine alan bu turnede Amerikan basım kendilerini «İngiltere'nin en büyük döviz kaynağı olarak vasıflandırdı. İki yıl önce gecede 300 liraya çalışan topluluk, artık bir gece için 1 milyon 300 bin lira alıyordu.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 3. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir