Dave Dee ve Arkadaşları Nasıl Milyoner Oldu?

Günümüzün en popüler topluluklarından biri hiç şüphe yok ki Da ve Dee, Dozy, Beaky, Mick ve Tich’ten meydana gelen beşlidir.

Düne kadar basit bir hayatları olan bu genç adamlar, şimdi yaptıkları müzikle, müzik alemini allak – bullak ediyorlar, gençleri çılgına çeviriyorlar. Tabii bütün bunların karşılığında elde ettikleri gelirin bir servet olduğunu söylemeye her halde lüzum yok.

Müzikle profesyonel olarak uğraşmadıkları yıllarda Beaky işçilik yapıyordu. Dave Dee polis okulunda öğrenci, Mick ise bir garajda motor tamircisi idi. Ne olduysa, «Beat» akımının olanca hızıyla Avrupa’yı etkisi altına almasından sonra oldu. Dave Dee, 1963 yıllarında ilk topluluğu olan «Dave Dee and the Bostons» u kurdu. Hamburg gece kulüplerinde adını duyurmaya başlayan bu topluluk «Beat» akımının öncülerindendi artık.

Fakat Dave Dee bunu kafi bulmadı. O, dünyanın 1 numaralı müzik toplulukları arasına girmek istiyordu. Düşündü, taşmdı sonunda isimlerini değiştirmeye karar verdi. Artık adları «Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick and Tich» olmuştu. Bu ad çok ilgi çekti. Bir kere söylemesi kolaydı. Tıpkı bir tekerleme gibiydi. Bunun için bu isim kısa zamanda halkın ilgisini çekti. Fakat bütün bunlara rağmen yükselemiyorlar dı. Öğle ve akşam yemeklerinde yedikleri sadece iki tosttan ibaretti. Akşamlan ise otel parası vermemek için kalorifersiz arabalarında yatıyorlardı. O günlerde bir spor şarkısı bestelediler. Ve bu, onların ilk bombaları oldu. Ardından «Hold Tight» piyasaya çıkınca «Dave Dee ve arkadaşları» adını müzik dünyasında duymayan kalmadı.Dave Dee ve arkadaşları Londra’ya gittikten bir süre sonra, sahne elbiselerinde de reform yapmışlardı. O zamanlar Beatles bile klasik kıyafetler içinde sahneye çıkıyordu.

Halbuki bu topluluk... Renkli gömlekleri altına giydikleri pantolonları ya küçük kareli, ya da paçaları ayrı ayrı renklerden meydana gelmekteydi:

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 7. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir