Erden Güvenç ve Yerli Sinema SES 1967 Kapak Yıldızı Yarışması birincisi Erden Güvenç, ikinci filmini çevirdi... Cevat Fehmi Başkut'un meşhur «Paydos» adlı piyesi, rejisör Ülkü Erakalın tarafından film haline getirilirken, «Muallim Murtaze» nın oğlu rolüne Erden Güvenç seçildi. Filmini tamamladıktan sonra genç artist adayı ile konuştuk. Bursa'da çalıştığı İpekiş fabrikasından beş ay ücretsiz izin alıp İstanbul'a yerleşmişti.

- «Bursa'da çalışmam film çevirmeme engel oldu Anladım ki artist olmak isteyenler İstanbul dışında oturmamalıymış. Hatta, Beyoğlu'ndan uzaklara da gitmemeli. Yerli film prodüktörleri yakınlarında yaşayan insanları seviyorlar. Uzağa gidenleri ise hemen unutuyorlar. Meşhur olmak isteyenlere tavsiyede biie bulunabilirim: «Yeşilçam yakınından ayrılmasınlar.»

- «İkinci filmini bitirdikten sonra yerli sinema hakkında ne dersin Erden?»

- «On firmanın bana film çevirtmesine imkan vermek için İstanbul'a geldim. Kabahat bendeydi. Onlar yakından tanımadıkları bir insan için nasıl senaryo yazdırsınlar? Yerli film jönprömiyesi olmak kral olmaktan daha zor. On beş günde bir film çevirip on binlerce lira kazanmak, Türkiye için çok büyük kazanç sayılır. Kim tek başına çalışıp ayda 50-60 bin lira kazanabilir? Sonra, şöhretin tadı sonsuz. Daha şimdiden beni tanıyorlar ve herkes yolda birbirine beni gösteriyor. Bu, bana sonsuz iftihar duygusu veriyor. Servet, şöhret, itibar, kredi ve saadeti de beraber getirebiliyor. Tabii iyi bir sinema politikanız olursa. Yakında yeni filmlerde buluşacağız sizinle. SES okurları filmlerimi sinemalarda görebilecek. Eğer 10 film çevirdikten sonra başarı kazanırsam bu meslekte kalacağım. Her halde Türk sinemasının en büyük noksanı oyunculardır. 200'e yakın film çevrilen bir memlekette 5 - 6 jönprömiyenin çok az olduğu muhakkaktır.»Erden Güvenç ile Türk sineması yeni bir çehre, yeni bir isim kazanmak üzeredir.

Kendisine bunu söylediğimiz zaman utangaç utangaç gülümseyerek teşekkür etti ve, «İnşallah zamanlar bu tipe bir de oyun gücü katacağım. Müsabakaya girmeden sinema hakkında çaşitli dillerde yazılmış kitaplar okumaya başlamıştım. Şimdi de tatbikatını yapıyorum,» dedi.

Erden Güvenç büyük bir tevazu içinde bunları söylerken yanımıza filmin rejisörü Ülkü Erakalın geldi ve yeni artisti hakkında Deli Fişek'in rejisörü Aram Gülyüz'ün fikirlerini destekler şekilde şöyle dedi, «Erden çok iyi bir tipe sahip. Kamera karşısında hiç acemilik çekmiyor. Onunla yeni bir yıldız kazandık, diyebildim.»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 18. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir