Esen Püsküllü Verdiği Sözü Tuttu
Esen Püsküllü ile dört ay kadar önce Levent’teki evinde konuşmuştuk. Bize uzun uzun mutluluğundan bahsedince dayanamamış:

– «Siz mutluluğunuzdan bahsediyorsunuz ama sağda solda mesut olmadığınız hakkında söylentiler dolaşıyor. Buna delil olarak da bir çocuk sahibi olmayışınız gösteriliyor. ‘Esen akıllı kızdır, bu evliliğin yürümeyeceğini bildiği için anne olmuyor’ diyorlar…» demiştik.

– «Şaşarım onu söyleyenlerin aklına» diye cevap vermişti Esen. «Kocamla mesut olup olmadığımı benden iyi kimse bilemez. İşte size söylüyorum. Yücel’le çok, ama pek çok mesudum. Çocuğa gelince… Laf. Yücel de ben de ‘üç otuzunda’ değiliz ki acele edelim. Önce bir katım olsun, sonra çocuk.»

Aradan aylar geçti ve Esen'le bu defa Beşiktaş'ta, Şeref Stadının içindeki yüzme havuzunda buluştuk. Bizi gözlerinin içi gülerek karşıladı.

- «Hayrola, bu sevincinin sebebi ne?» diye sorduk.

- «Nihayet bir kat sahibi oldum. Nasıl sevinmeyeyim?» dedi.

Havlusunu alıp yanımıza gelince:

- «Su insanın aklını başına getiriyor» dedi. «Size aldığım kattan çok daha büyük bir müjdeyi vermeyi unuttum.»

- «Hayrola» dedik.

- «Bütün dedikoduculara benden selam söyleyin» dedi. «Yakında anne oluyorum.»

Yüzme havuzundan çıkıp yeni aldığı kata gidinceye kadar hep bunu konuştuk. Esen'le eşi Yücel Uçanoğlu bekledikleri bebek konusunda kız-erkek ayrımı yapmıyorlar. İkisinin de tek dileği, çocuklarının sıhhatli olması. Kendi deyimleriyle «İster kız olsun, ister erkek, ama Allah azada noksanlık vermesin...»

Esen Püsküllü sözünün eri bir genç kadın. Önce kat, sonra çocuk dedi ve dediğini yaptı. Beşiktaş'taki üç katlı, çift daireli «Nur» apartmanının üst katında Esen'in yeni bir özelliğini daha öğrendik. Esen Püsküllü bütün çocuksu tavırlarına, bütün «artistliğine» rağmen en pederşahi ailelerde rastlanamayacak kadar ailesine bağlı. Bunu da peşin peşin tam 40.000 lira sayıp aldığı evde gösterdi. Yanında annennesinin katı var. Anneannesinin altındaki kat teyzesine ait. Alt katta ise Esen'in annesi oturuyor. Burada kat almalarına en çok kocası rejisör Uçanoğlu sevinmiş:

- «Esen de, ben de hem tecrübesiz, hem de çağımıza hasredecek vaktimiz pek yok. Her halde annem torununa bizden çok daha iyi bakar» diyormuş.

Esen Püsküllü, hayatının en mutlu günlerini yaşıyor bugünlerde. Sevdiği bir kocası, rahat bir hayatı, yeni aldığı bir katı var. Beklediği bebek de bu «saadet tablosunu» tamamlayan son renk olacak...

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 40. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir