Stephen Boyd’un Kaderi DeğiştiSinema artistlerinin hayat hikayelerine yer veren sinema sözlüklerinin çoğunda Stephen Boyd'un adına rastlayamazsınız. İngiliz asıllı aktör, 1952 yılından bu yana film çevirdiği hem de başrollerde oynadığı halde, nedense bir türlü zirveye çıkamamış hep ikinci, üçüncü sınıf aktörler arasında kalmaya mahkûm olmuştu. Stephen Boyd, kırk yaşındaydı. Meslek hayatında on altıncı yılını tamamlamaya hazırlandığı şu günlerde ise rakiplerinin birçoğunu gölgede bırakıp birinci sınıf aktörler arasına yükselmeyi başardı.

1958 yılında «Mehtap Kuyumcuları» nı çevirirken Brigitte Bardot'nun karşısında ezilip büzülen aktörün yerinde bugün yeller esiyor. Son beş yıldır sinemanın James Bond'u olarak milyonların sevgisini kazanan Sean Connery ile film çevirirken Stephen Boyd'un yanında sönük kaldığını itiraf etmektedir.

Irlandalı aktör Stephen Boyd, kendisi gibi İrlandalı olan Sean Connery ile «Shalako» filminde başrolleri paylaşmaktan çok memnun. Böylece aktör, kabiliyetini göstermeye fırsat bulduğunu söylemektedir. Filmin çekiminde hazır bulunanlar da Sean Connery'nin gerek fizik bakımından, gerekse rol kabiliyeti bakımından Stephen Boyd'un yanında ezildiğini, sönük kaldığını ısrarla söylemektedirler.

Başlangıçta macera filmlerinde kötü adam rollerine çıkarak filmcilerin dikkatini çekmiş olan Stephen Boyd, daha sonra romantik rollerde şansını denemek istemiş, fakat başarıya ulaşamadığı için tekrar macera filmlerine, «ikinci adam» rollerine dönmek zorunda kalmıştı... «Ben Hur» filminde araba yarışı sahnesiyle, Charlton Heston'un oyununu gölgede bırakmış, fakat yine de şans Stephen Boyd'un yüzüne gülmemişti... Bugün ise Stephen Boyd artık eski günleri çoktan geride bırakmış olmanın verdiği rahatlık içinde kamera karşısında başarılı oyunlar çıkarıyor.

«Shalako» filminde Sean Connery'yi gölgede bırakması hiç şüphesiz aktörün şöhretinin kısa zamanda bütün dünyaya yayılmasını sağlayacak. Bugüne kadar onun ismini sütunlarına almak hususunda hayli hasis davranan sinema dergilerinin muharrirleri, muhabirleri, «Shalako» filminin çekilmesiyle bu hasisliklerinden vaz geçtiler. Fakat, bu arada şunu da bilhassa belirtiyorlar: «Eğer Stephen Boyd tekrar 'romantik jön' denemesine girişirse bu, onun meslek hayatının sonu olabilir.» Zira İrlandalı aktörün romantik rollerde başarı sağlayamadığı herkesçe bilinen bir gerçektir. Stephen Boyd'un yıllar sonra kazandığı şöhreti yeniden kaybetmemek için bir daha jön rollerine heves etmeyeceğini, onun yakınları ısrarla söylemektedirler.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 11. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir