Hülya Koçyiğit Erkek Oldu
Etiler’deki bir evin önünden geçiyorduk. Elektrik direğine dayanmış, süet ceketli, kravatlı, kasketli bir delikanlı gördük. Işık tepeden geldiği için kaşı, gözü pek seçilmiyor. Cebinden bir Bafra paketi çıkarıp sigara yaktı. İnce bıyıkları, solgun teni, çıkık elmacık kemikleri kibritin alevinde gözümüze bir an çarpıp kayboldu.

– «Bir tanıdık olacak, ama kim?» demeye kalmadan kasketli delikanlı yanındaki taksiye bindi. Kontak anahtarını takıp arabanın motorunu çalıştırdı. Tam kalkacağı sırada arabanın kapısına başörtülü bir kadın yaklaştı. Mantosunun cebinden çıkardığı bir tabancayı delikanlının burnuna uzattı:

- «Ellerini havalara kaldır bakalım, yavrum!» dedi.

Şoför «teslim» işaretini çekti, eli tabancalı kadın arka kapıyı açtı. Arabanın içindeki lamba da aynı anda yandı. Sarı saçlı bir kadının arka koltukta büzüldüğü görüldü. Sol eliyle sarı saçlı kadının saçlarından tutup çeken dişi haydut:

- «Haydi, çek arabanı!» diye söylenip esirini götürürken delikanlı tabancalı kadının tabancalı eline, futbol topuna vurur gibi bir güzel ayak salladı. Patlayan tabanca havaya uçtu. Arkasından delikanlının yumrukları, kadının yüzüne şimşek gibi inmeye başladı.

Delikanlı, başörtülü kadının yere düşen tabancasını aldı ve geri dönüp yanına geldiği zaman hayretle bağırdı:

- «Teyze, senin burada işin ne?»

Kadın yerden doğrulurken sert sert başını salladı.

Bu sahne «Deli Fişek» filminde geçiyordu. Kahverengi süet ceketli delikanlı başındaki kasketi çıkarınca onun Hülya Koçyiğit olduğunu gördük. Dayak yiyen kadın Güzin Özipek, sarı saçlı kadın Muzaffer Nebioğlu'ydu.

Hülya Koçyiğit, kalemle boyanmış «yapma» bıyıklarım silerken konuştu:

- «Oh, erkek olmak ne güzel şeymiş? Pantolon giyince insanın kendine olan güveni artıyor. Tabancalı kadınları değil, erkekleri bile dövmek istiyor. Geceleri kimse size dönüp bakmıyor, arkasından takip edip laf atmıyor. 'Gece yarısı niçin sokaklarda dolaşıyor?' demiyor. Hasılı erkeklik tatlı şeymiş, keşke erkek olarak dünyaya gelseydim...» dedi. Rejisör Aram Gülyüz, SES 1966-67 Kapak Yıldızı Yarışması birincisi Erden Güvenç'le «Deli Fişek» filminde oynayan Hülya'ya baktı:

- «Sen erkek olsaydın, biz kadın sinema oyuncusu bulmak için uğraşacaktık. Onun için aman sakın erkek olma...» diyordu.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 46. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir