Liz Taylor ve Richard Burton Herkesi Şaşırttı
O gece genç kadının gözüne hiç mi hiç uyku girmemişti. Saatlerin dakikaların birbiri arkasından çabucak geçmesini, gecenin yerini aydınlık, güneşli bir güne bırakmasını istiyordu… Genç kadın üçüncü evlenme yıldönümünde, tabiatın da neşesine katılmasını istiyor, böyle olmasının mutluluğunun devamına işaret sayılacağına inanıyordu… Sabaha kadar bin bir düşünce içinde yatağında bir oraya bir buraya döndü durdu. Gözlerini kapamaya çalıştığı zaman, sarı şifon gelinliği ve üç bin liralık perukasıyla nikah memurunun karşısında duruşu gözlerinin önünde canlanıyordu… Memur onları karı koca ilan ettikten sonra kocası Richard Burton hemen uzanmış, karısının başındaki o pahalı perukayı çıkarmıştı… Elizabeth Taylor bunları hatırlayınca tatlı tatlı gülümsemekten kendini alamadı… Şu Richard da gerçekten eşi bulunmaz bir insandı!…

Sabahleyin, karı - koca Burton'ların ilk işi, gelen tebrik telgraf ve mektuplarını gözden geçirmek oldu... Sekreterleri, ünlü çiftin müşterek dost ve akrabalarından gelen mektupları bir kenara ayırmışlar, hayranlarından gelenleri ise başka bir yere kaldırmışlardı...

Richard Burton, karısının mektuplarla fazlaca ilgilendiğini görünce, «Bak,» dedi, «bir zamanlar bizim evlenmemizi şiddetle tenkit edenler, bu işin devam edemeyeceğini sananlar, şimdi her şeyi unutup bizi tebrik etmek için birbirleriyle adeta yarışa girmişler...» Gerçekten de öyleydi... Sinemanın bu ünlü çiftinin evlenme hikayesi yıllarca dünya basınını işgal etmiş, sevgililer aşkları yüzünden hayli tenkide uğramışlar, hatta meslek hayatlarının geleceği bile tehlikeye girmişti. Burton'ların çilesi, resmen evlenmeleriyle de sona ermemiş, bu defa da dedikoducular bu evlenmenin meslek hayatlarına uğur getirmeyeceğini ileri sürmeye başlamışlardı... Fakat karı-koca, bu dedikodulara kulaklarını tıkayarak eskisi gibi çalışmaya devam etmiş ve çevirdikleri her film başarı hanesine bir numaranın daha eklenmesini sağlamıştı.

Karı koca, gelen mektupları karıştırırlarken, ellerine, Richard Burton'un üvey babası Philip Burton'dan gelen mektup geçti. Philip Burton mektubunda:

- «Siz evlendikten üç hafta sonra herkes bu evliliğin uzun sürmeyeceğini söylüyordu. Ben bu söylentilerin hepsine kulaklarımı tıkamıştım. Birbirinizi nihayet bulduğunuz için tebrik eder, ömürlerinizin sonuna kadar da birbirinizden ayrı düşmemenizi dilerim.

Elizabeth Taylor'un üvey oğlu Mike Todd Jr. de üvey annesiyle babalığına bir mektup göndermeyi ihmal etmemişti.

- «Sinema sanatçısının hayatı yaşanmayacak kadar çetin bir hayattır. Kısa bir süre çalışmak için bin bir türlü eziyete katlanırlar... Bir aktrisle, aktör hayatlarını birleştirince, mücadelenin iki misli arttığını düşünerek onlara acırım. Fakat bütün bunlara rağmen ikinize de mesleğinizde başarılar dilerim. Birbirinize destek olarak güçlükleri yeneceğinize inanıyorum...»

Ünlü karı kocanın çok sevdikleri dostları Peter Ustinov Burton'lara bir telgraf göndermişti. Ünlü yazar ve aktör, telgrafında şöyle diyordu:

- «Elizabeth ile Richard sadece kabiliyetli birer sanatçı değil aynı zamanda Elizabeth bir kadın olarak Richard da bir erkek olarak kabiliyetlidir. İkinize de başarılar ve mutluluklar dilerim.»

Sammy Davis Jr. ve eşi May Britt de gönderdikleri mektupta Burton'ların birer sanatçı olarak gösterdikleri başarıyı mutlu bir ailenin fertleri olarak gölgede bıraktıklarını, her davranışlarıyla sevişen ve anlaşan bir karı koca olduklarını belirttiklerini anlatan bir mektup göndermişlerdi.

Julie Andrews'in gönderdiği mektup da hayli ilgi çekiciydi:

- «Ben Richard Burton'u sevimli eşiyle tanışmadan önce tanımıştım. Time mecmuası benim hakkımda anket yaparken yalnız Richard Burton benim için çok güzel sözler söylemiş, Elizabeth Taylor da beni kıskanmayı aklından geçirmemişti. Bu da kurulan yuvanın sağlam bir yuva olduğunu göstermiyor mu? İkinize de kucak dolusu sevgiler...»

Elizabeth ile eşini Portofino'daki villasında misafir eden ünlü aktör Rex Harrison, gönderdiği tebrik mektubunda şöyle diyordu:

- «Karımla ben mutlu olabilmek için kendimize sizi örnek aldık. Sizin her geçen gün daha mutlu olduğunuzu, birbirinizi daha iyi anladığınızı görerek seviniyorum. ikinize de sonsuz mutluluklar ve başarılar dilerim.»

Elizabeth'in ikinci eşi ve Richard Burton'un menajeri Michael Wilding de Burton'lara tebrik mektubu gönderenler arasındaydı... Wilding, maziyi unutarak, patronunu tebrik etme nezaketini gösterdi. Michael Wilding, Richard Burton'a hitaben gönderdiği mektubunda:

- «Sevgili dostum, eşi bulunmaz bir insanla evlendiğin için bütün erkeklerin sana gıpta ettiklerini biliyorum. Siz ikiniz birbiriniz için yaratılmışsınız, Tanrı, beraberliğinizin devamında size yardımcı olsun.»

Elizabeth Taylor, yüzünde tatlı bir tebessümle mektupları okurken, Richard Burton'la ilk karşılaştıkları günü hatırlamıştı. Richard Burton, bundan altı yıl önce Cleopatra filminin çekiminin başlayacağı gün, erkenden stüdyoya gelmiş, rejisör ve diğer artistlerle merhabalaştıktan sonra Elizabeth'in kulağına eğilip: «Size çok güzel bir kız olduğunuzu hiç söyleyen oldu mu?» demişti.Elizabeth, daha sonra Richard Burton hakkında sorulan sorulara da şöyle cevap vermişti: «Ben enerjimi, yaşama zevkimi Richard'dan alıyorum.»

Burton ise karısından söz ederken şöyle demişti: «Bu küçük kız bana dürüst olmayı öğretti. Ben de ona biraz kültür aşıladım. Böylece birbirimizi tamamlayarak karınca kararınca yaşamaya başladık...»

Elizabeth - Richard Burton çifti üç yıldır karınca kararınca yaşıyor. Peki bundan sonrası için bir planları yok mu? Var...Richard Burton: «Birkaç dönümlük bir arazi alıp bir çiftlik kursam» diyor. İhtiyarlık günlerimi bizim şişko ve çocuklarla beraber geçirmek çok iyi olur. Ben eskiden beri toprakla uğraşmaya bayılırım. Belki arada bir de kitap yazarım. Yazarlığa da merakım var hani. Fakat bunda da herkesten üstün olmayı istiyorum. Eğer Edebiyat dünyasının birinci sınıf kalemleriyle boy ölçüşemezsem, kahrolurum.»

Elizabeth, yaşlılık günlerini şimdiden düşünmek istemiyor ama perdeden ve sahneden çekilmek zamanı gelince, eşine sadık bir ideal zevce gibi Richard Burton nereye gitmek isterse onu takip edecek. Peki ama, bu iki devre arasında Kalan zaman içinde ne yapacaklar?Richard Burton buna da cevap veriyor: «Ne mi yapacağız? Karşılıklı konuşup gülüşeceğiz. Birbirimizi sevdiğimizi her dakika tekrarlayacağız. Hayatımızda göz yaşından çok kahkahanın hakim olması için elimizden geleni yapacağız. Bence her aşk macerası kahkahayla başlamalı ve aynı neşeli hava içinde sürüp gitmeli. Biz, bu usulü tatbik ediyoruz.»

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 46. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir