Küçük Şarkıcı Parla Şenol
Yerli sinema, bugünlerde, başka mesleğe geçmek için bir «sıçrama tahtası» durumuna geldi. Yerli sinemada şöhretinin tehlikeye girdiğini gören artist soluğu sahnede alıyor. Leyla Sayar, Muhterem Nur, Nilüfer Aydan, Ajda Pekkan ve Selma Güneri, önce yerli filmlerde şöhret yaptılar. Sonraları durumlarının zayıfladığını, eski rağbetin kalmadığını fark edince «Değişiklikte ferahlık vardır» diyerek sahneye çıkıyor. Kimi göbek atıyor; kimi de acemi sesiyle şarkılar, türküler, Avrupa’dan Amerika’dan gelmiş parçalan okuyor…


Yerli sinemada şöhret yapıp ta «yolunu» değiştirenlerin en yenisi ve en genci Parla Şenol… Daha 11 yaşında ama 4 yaşından beri film çevirdiğine göre 7 yıllık oyuncu… Bir artist, hele yerli film artisti yedi yıl «Yeşilçam» da çalışırsa hayli eskimiş sayılır. Parla Şenol «eski» bir yıldız olduğu için, onun da şansını sahnede denemesinin zamanı gelmişti. Ankara’da «Şato Yazar» adlı lokali işleten. Gönül Yazar’ın ilk eşi Necdet Yazar, geçen hafta 11 yaşındaki sinema yıldızının annesi ve babasıyla görüşüp bir kontrat imzaladı. Bu kontrata göre Parla Şenol, her gece sahneye çıkacak ve hem alaturka, hem de alafranga şarkılar okuyacak. Bu işe karşılık tam 4.000 lira alçak. Ayda 120.000 lira kazanacak olan Parla Şenol, Babası Armağan Şenol’dan müzik ve şan dersleri almış, işe aylar önce hazırlanmıştı. Parla’nın annesi bu konuda şöyle konuşuyor:


– «Zeki Müren’in sahne elbiselerinin süslerini yapan Peyman Songar’a dört kostüm yaptırdık. Sahnede çok sempatik bir şarkıcı göreceksiniz. Hep büyükler şarkı söylemez ya? Kızımı İtalyan ortaokuluna yazdırdım. Bitirince Cine Citta’ya gideceğiz.»

Parla’nın babası Armağan Şenol ise:

– «Biz baba – kız Türk müziğine hizmet ediyoruz. Türkiye’nin en küçük şarkıcısı Parla olacak. Hem de, büyük yaştaki bir çok şarkıcı kadınlardan daha iyi okuyacak.


Gerçekten geçen hafta cuma günü Ankaralı dinleyiciler Parla Şenol’un sahneyi «doldurduğunu» gözleriyle gördüler ve onun çocuk sesini tebessümlerle dinleyip uzun uzun alkışladılar. Yerli müzisyenlerin arasına katılan 11 yaşındaki şantöz hem söylüyor, hem oynuyor, dinleyicileri yerinden kaldırıp ayakta alkışlatıyordu. Şantör Armağan Şenol’un kızı Parla Şenol, babası gibi şarkıcı olmuştu. Ama, ondan tam on misli fazla ücret alarak…

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 31. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir