Romy Schneider’in DönüşüO gece tabağına konan yemeklerin hiç birine el değdirmedi. Kocasının endişeli bakışlarını görmemek için de hep başını önüne eğdi, yemek boyunca bir tek kelime konuşmadan sofraya oturdu. Küçük David'in de o gece huysuzluğu üzerindeydi hani... Genç kadın yemekten sonra bir süre oğlunun odasında oyalandı.

Nihayet David pembe rüyalarla dolu uykusuna daldıktan sonra genç kadın da salona, kocasının yanına döndü Harry Meyen, sigarasını yakmış, karısı Romy Schneider'i bekliyordu. Genç kadına meseleyi bu kadar büyütme, «biraz da işi oluruna bırak,» diyecekti.

Romy salona döndüğü zaman Harry Meyen, ona dilinin döndüğü kadar cesaret verdi. Çevireceği filmin çok başarılı olacağını ve seyircinin tekrar eski Romy'ye kavuşmaktan memnun kalacağını belirtti.

Kocasının bu sözleri, Romy'nin maneviyatını biraz düzeltmişti, ama gene de benliğini saran heyecan dalgasından kendini kurtaramıyordu. Tam bir buçuk yıldır bir tek film çevirmemişti. Üstelik evde hep Almanca konuştuğu için de, İngilizcesi bir hayli zayıflamıştı. Oysa genç kadın, ertesi gün Amerikalı filmciler hesabına film çevirmek üzere Londra'ya gidecekti. Romy, bir taraftan kamera karşısına çıkmanın, diğer taraftan da yabancı bir ülkeye gitmenin heyecanı içindeydi. İşte bu yüzden o gece sabaha kadar gözünü bir saniye olsun kırpmadı. Bin bir endişe içinde kıvrandı durdu. Sabahleyin erkenden Londra'ya gitmek üzere kocası, oğlu David ve çocuğunun dadısıyla uçağa bindi.

Romy Schneider, Londra'da, Columbia Şirketinin kurucularından Harry Cohn' un torunlarından olan Bruce John Curtis ile buluşacaktı. Columbia Şirketi, bundan yıllar önce «Otley» isimli senaryonun çekim hakkını satın almış, fakat çeşitli aksilikler yüzünden bu projeyi gerçekleştirememişti. Bruce Curtis'in, Londra'daki Columbia stüdyosunda çıraklık devresini tamamlaması kararlaştırılınca, «Otley» meselesi yeniden ele alınmıştı. Columbia'nın idarecileri vaktiyle bu film için Romy Schneider ile bir kontrat yapmış olduklarını genç patron adayına açıklamışlar ve böylece Bruce Curtis, kollan sıvayıp Romy Schneider'i Londra'ya çağırmıştı.

Alman asıllı yıldız, bu filmde amansız bir İngiliz gizli ajanını canlandıracaktı. Almanya'da «Sissi» filmleriyle isim yapmış olan Romy Schneider, daha sonra Amerikalılar hesabına, Fransızlar hesabına çeşitli filmler çevirmiş fakat nedense bir türlü birinci sınıf yıldızlar sırasına yükselememişti. Araya Alain Delon hikayesi de girince Romy bir ara hayata küser gibi olmuş, çareyi inzivaya çekilmekte bulmuştu. Yedi yıllık nişanlılıktan sonra sevdiği erkek tarafından terk edilmek, Romy'ye doğrusu pek ağır gelmişti. Ama Harry Meyen'le tanışıp evlenmesi, yıldıza bu macerayı unutturmuş, hayata yeniden dönmesini sağlamıştı. Hele küçük David'in doğması, genç kadının hayatının tamamen değişmesine sebep olmuştu. Bir süre Bayan Harry Meyen olarak evinde kocasının ve çocuğunun bakımından başka bir şey düşünmemiş, fakat meslek aşkını da içinden bir türlü söküp atamamıştı...Şimdi ise genç kadın mutlu bir ev kadını hüviyetinden sıyrılıp mutlu bir film yıldızı olma çabasında. Fakat genç kadın, sinemaya dönüşünün iyi bir sonuç yaratabileceğine emin olmadığı için film çalışmaları başladığı günlerde epey sıkıntı çekti. Ancak bu film piyasaya çıkıp da seyirciler Romy'nin başarılı bir artist olduğuna kanaat getirdikten sonra Romy rahat bir nefes alabilecek.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 24. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir