Stalin’in Kızını Ingrid Bergman Canlandıracak
Babasının yarattığı dehşet dünyasında yıllarca ıstıraplı bir hayat süren, sonra da bu cehennemden kurtulmak için canından çok sevdiği varlıklardan bile ayrılmayı göze alan Svetlana, günümüzün en çok sözü edilen kadını oldu çıktı… Stalin’in kızı, Rusya’dayken yazdığı hatıralarını, memleketinden dışarı kaçırmış ve aradan uzun yıllar geçtikten sonra bu hatıraların dünya basınında yayınlanacağı öğrenilmişti. Bu haber üzerine filmciler de sahibine kısa zamanda milyonlar kazandıran hatıraları filme çekmek için harekete geçtiler. Bir zamanlar, Çarın Kızı Anastasia’nın hayat hikayesini filme çekmek için büyük gayretler sarf edilmiş, filmde Anastasia rolünü oynayan İsveçli yıldız Ingrid Bergman Oscar armağanı kazanmıştı…

Bu defa da Stalin'in kızının hayat hikayesinin aynı derecede, hatta daha bile fazla ilgi toplayacağı muhakkaktı... Filmcilerin Svetlana rolünü oynayacak kadın artisti aramaları çok uzun sürmedi. Svetlana'yı İsveçli yıldız Ingrid Bergman'dan daha iyi canlandırabilecek bir artistin bulunmadığından emindiler. Garipti ama, Ingrid Bergman'ın hayat hikayesinde de yer yer Svetlana'nın dramını hatırlatan bölümler vardı. Yıldız, gençlik yıllarında, kocası Doktor Lindstrom'un cehenneminden kaçmak için canı gibi sevdiği kızı Pia'yı terk etmeyi bile göze almıştı. Annesi İtalya'ya yerleştiği zaman on yaşında olan Pia, babasının ve çevresindeki diğer şahısların tazyiki ile annesine darılmış, mahkeme huzurunda onu istemediğini söylemişti. Fakat Ingrid buna rağmen kızından vaz geçememiş, yıllarca Pia'ya mektup mektup üstüne gönderip onun gönlünü almaya çalışmış ve nihayet ana - kız yıllarca sonra buluşup eski dargınlıkları unutmuşlardı.

Ingrid Bergman, Svetlana rolünü oynayacağı haberinin duyulması üzerine onunla konuşmaya gelen gazetecilere: «Svetlana'nın çocuklarına gurbetten yazdığı mektupları okurken gözlerim yaşardı» dedi. «Evladından yıllarca ayrı kalan bir ana olarak onun çektiği ıstırabın derecesini gayret iyi anladım.»

Geçenlerde elli iki yaşına basan İsveçli yıldız, hala gençlik yıllarının canlılığını ve taravetini muhafaza etmekteydi. Eski fırtınalarını dindirmiş, mutluluğa kavuşmuş olmanın verdiği rahatlık içinde durmadan gülümsüyordu.Yalnız ünlü yıldız son zamanlarda büyük kızı Pia'nın sinema ve tiyatroda denemelere girişip başarısızlığa uğramasına üzüldüğünü açıkladı: «Pia iş konusunda benden yardım istemiyor. Hatta benim yanımda sinemanın, tiyatronun lafını bile etmiyor. Birkaç kere ona yardımcı olmak için harekete geçmeyi denedim, ama her defasında da başarısızlığa uğradım. Artık ben de onun bu cephesiyle ilgilenmiyorum. 'Anne bana yardım et, akıl ver' derse onu rahata kavuşturmak için her şeyi yaparım...»

Ingrid Bergman'ın ilk evliliğinden olan kızı Pia Lindstrom, yirmi beş yaşında ani bir kararla sinema artisti olmak için harekete geçmiş, tiyatro okullarına devam etmişti. Fakat annesinin elde ettiği şöhrete erişmesi şimdilik şüpheli görünüyordu.

Yıldızın ikinci eşi Roberto Rosselini'den olan ikisi kız, biri erkek üç çocuğundan ise sadece bir tanesi, Ingrid adını taşıyanı tiyatroya merak sarmıştı ve daha şimdiden büyük bir kabiliyet olduğunu anlamak mümkündü...İsveçli tiyatro prodüktörü Lars Schmidt ile mutlu bir yuva kurmuş olan Ingrid Bergman'ın çocukları Roma'da bir apartman dairesinde hizmetçileriyle oturmaktadırlar. Ingrid, Rosselini'den ayrıldıktan sonra eski kocası çocuklarının velayetini üzerine almak için bir hayli uğraşmış, İsveçli yıldızı yıllar yılı mahkemeden mahkemeye koşturmaktan adeta zevk almıştı. Sonunda ise mahkeme, çocukların İtalya'da yalnız yaşamalarına ve tatil aylarında ailelerini ziyaret etmelerine karar vermişti. Ingrid'in Roma'ya yolu düştükçe çocuklarının 'apartmanı'na uğruyor, başka zamanlarda da onların her ihtiyaçlarıyla ilgilenip telefon, telgraf ve mektupla hasretini gidermeye çalışıyordu. Lars Schmidt ile İsveç'in kuzeyinde bir adacık satın alıp oraya yerleşen Ingrid Bergman, bu karışık düzen içinde hayatından pek memnun görünmektedir. Eşinden ayrı kalmamak için film çalışmalarını gittikçe azalttığı bilinen Ingrid Bergman, şimdi de meslek hayatının en önemli rolünü oynamaya hazırlanıyor.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 39. SAYISI

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir