Şükran Türkay’a 5 Soru
Seneler ne de çabuk geçiyor… Tam 6 yıl önceydi, Adana Şehir Tiyatrosu’nun kapısından genç bir kadın, elinde tuttuğu küçük kızı ile içeri girdi ve rejisörü görmek istediğini söyledi. Fuayede toplanan genç sanatkar namzetleri, bu esmer kadını şöyle bir süzdüler ve rejisörün odasını gösterdiler. Şükran Türkay’dı genç kadının adı!… Adanalıydı, evlenmiş, ayrılmıştı. Tiyatro sanatçı olmak istiyordu.Küçük de istidatlıydı, Çocuk Tiyatrosu’nda oynayabilirdi isterlerse… Rejisör genç kadının tipini, cesaretini beğenmişti. Öyle ya mutaassıp bir çevrede yetişmiş bir genç kadın, açıkça sahneye çıkmak istediğini söylüyordu. Hiç bir şeyi olmasa bu cesaretinden dolayı tiyatroya aldırılabilir, kendisine rol verilebilirdi. Nitekim verildi de… Şükran Türkay ufak rollerle sahneye adımını attı ve «Leyleğin Ömrü», «Çikolata Sevgilim», «Ağaçlar Ayakta Ölür», «İsyancılar» piyeslerinde oynadı.

– «Altı yıl içinde büyük bir merhale aştınız. Nasıl oldu Şükran Hanım?»


– «Hiç sormayın. Her işin başı çalışmak…»

– «Adana’dan sonra nerelerde oynadınız?»

– «Adana Şehir Tiyatrosu kapanınca Ankara Sanat Tiyatrosu’na geçtim. ‘Kuyruklu Yıldız Altında’ piyesinde rol aldım. Geçen yıl da Ankara’da Küçük Komedi açılınca, bu topluluğa katıldım

– «Tiyatronuzdan ve rollerinizden memnun musunuz?»

– «Çok… Güzel bir tiyatro… İyi arkadaşlar… İyi roller… ‘Adada Aşk Başkadır’ ve ‘Komşularımız’ piyeslerindeki rollerimi çok severek oynadım.– «Başınızdan geçen enteresan bir olay var mı?»

– «Ankara da ‘Nazırın Karısı’ oynanıyordu. Başroldeki Türkan Bora ile idareciler arasında bir ihtilaf çıktı. bir anda rolü benim hazırlamamı söylediler Birkaç saat içinde hazırladım ve koskoca role çıktım. O gece seyirciden ve arkadaşlardan gördüğüm teşviki ömrümün sonuna kadar unutamam…»

– «Hayatta en sevdiğiniz 2 şey?»

– «Kızım ve tiyatro…

Şükran Türkay bugün Ankara’nın en sevilen, beğenilen aktrislerinden biridir.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 37. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir