William Holden Dönüm Noktasında
Kokteyl partiye gelen davetliler, küçük gruplar halinde salonun köşelerine kümelenmişler, birbirleriyle sohbet ediyorlardı. Bir ara, davetlilerden biri, «Artık bizim William Holden‘in de meslek hayatının sonu geldi sayılır» dedi. «Bence, berbat filmler çevirmektense, evinde köşesine çekilip oturması daha iyi olur. Baksanıza, yakında gene bir savaş filmine başlıyormuş.. Bir zamanların yakışıklı William Holden’ini, tozlu asker elbiseleriyle savaş meydanlarında seyretmeyi kim ister?»Ünlü aktör William Holden, misafirin bu sözlerini duymuş, yüzünde acı bir tebessüm, sesini çıkarmadan dinlemiş, fakat misafirine hiç bir şey söylememeyi tercih etti. Evine gelen kimseye, «Nasıl olur da benim filmlerimi beğenmezsin?» diye serzenişte bulunmayı aklına getiremeyecek derecede kibar bir insandı. Sonra bu sözlerde gerçek payının bulunduğunu kendisi de biliyordu..

William Holden, partinin sonuna kadar davetlileriyle teker teker ilgilendi ve ilerisi için neler düşündüğünü evinde toplanan dostlarına açıklamakta bir mahzur görmedi.


Evet, son yıllarda genç kızların yüreklerini hoplatan romantik erkek havasını kaybetmiş, daha ziyade, macera filmlerinde oynamayı tercih etmişti. Ama, bu tip filmlere meraklı sinemaseverler durumdan şikayetçi değildi.

Bu arada William Holden’e sorulan «Sizden çok daha yaşlı meslektaşlarınız hala yakışıklı delikanlı rollerine çıkmaktan çekinmiyorlar, siz niçin ihtiyarlığı peşinen kabulleniyorsunuz?» şeklinde bir soru, aktörün bir anda keyfini kaçırdı. Cevap vermeden önce uzun uzun düşündü. Nihayet ağır ağır:– «Doğrusunu isterseniz, bu his iki yıldan beri içime yer etti» dedi. «Ben kendimi artık yaşlanmış hissediyorum. Hala kamera karşısında genç aşık rollerine çıkmak bana pek manasız geliyor. Kendimi olduğumdan başka türlü göstermeyi de istemiyorum. Macera filmlerine gelince, bu tür beni oyalıyor, benliğimin derinliklerinde kopan fırtınaları biraz daha dindiriyor…»

Son yıllarda eşi Brenda Marshall’den birkaç kere ayrılmaya kalkışan aktör, geçen yıl ani bir kararla evine dönmüş ve böylece hayatının dedikodulu bir sayfası kapanmıştı…


Hollywood filmcileri, çoğu zaman «Şu William Holden’i bulsak da bir film çevirsek» diye birbirlerine dert yanıyor, fakat aktör uzun bir süre ortalıkta görünmediği için onunla temas kurulamıyordu. Geçenlerde, Hollywood‘a dönüşü şerefine evinde kokteyl parti veren aktör ise, tanınmayacak kadar değişik, yaşından umulmayacak kadar çökmüş, yaşlı bir insan olarak karşılarına çıkmıştı. Ama buna rağmen, William Holden gene sinemanın bir şöhretiydi ve onun çevireceği filmlerin ilgi toplayacağı muhakkaktı..Şimdi William Holden, İkinci Dünya Savaşı’nda olmuş bir hikayeden alınan «Devil’s Brigade» (Şeytan Bölüğü) isimli filmde bir albayı canlandırıyor. Diğer rollerde ise, Hollywood’un genç şöhretleri Cliff Robertson ve Vincent Edwards var.

Son yıllarda sayısız fırtına atlatan William Holden, her şeye rağmen içindeki meslek aşkını öldürememişti. Son nefesini verinceye kadar da film çevirmeye devam etmek niyetindeydi.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 34. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir