Zeynep Değirmencioğlu Çocukluğa Veda Etti
Daha iki yaşındayken, 1957’de, «Papatya» isimli filmde oynamıştı. Ama, Türkiye’de kimse, bu ufacık çocuğun birkaç yıl sonra yüz binlerce lira kazanacağını bilmiyordu. Arkadan «Duvaklı Göl», sonra «Funda», daha sonra «Ölümden de Acı» filmleri geldi. Bunlarca da (gittikçe büyüyerek) oynadı. «Ömrüm Böyle Geçti», bugünkü meşhur yıldızın «meçhul» iken çevirdiği son film oldu.

Ama, rejisör Memduh Ün ile Zeynep bir araya gelince, hikayesini Kemalettin Tuğcu’nun yazdığı meşhur «Ayşecik» ortaya çıktı. Zeynep’in bu filmini 10 milyon kişi seyrettiyse 10 milyonun hepsi de yaşlı gözlerle sinemadan çıkıyordu. En gözü kuru, en katı yürekli, en soğukkanlı insanlar bile bu filme dayanamıyor; göz yaşı musluklarına hakim olamıyordu.


Film, prodüktörü Muzaffer Aslan’a büyük para getirdi. Eski İstanbul Şehir Tiyatrosu aktörü zengin bir prodüktör oldu, çıktı. Rejisör Memduh Ün zaten «ünlü»ydü; ama o da «Çocuk dünyasını en iyi anlayan ve anlatan rejisör» sıfatını kazandı Zeynep Değirmencioğlu ise, adına yeni bir ad ekledi ve milyonlarca Türk çocuğu (ve büyüğü) tarafından: «Ayşecik!» diye anılmaya, çağrılmaya başlandı.

Aradan yedi yıl geçti. Zeynep bir filmine 100-150 bin lira alan bir yıldız olmuştu. Zeki Müren hariç, hiç bir büyük yıldız, bugüne kadar ufacık Zeynep Değirmencioğlu’nu para bakımından geçememiştir. Ama, bir yandan da dedikodular devam edip gitmiştir:


– «Çok değil, az kaldı. Zeynep büyüdü. Ona çocuk yıldız olduğu için yüz binlerce lira veriyorlar. Genç kız hüviyetine büründüğü gün para değil, rol bile alamaz!» dediler.

Fakat Zeynep, «çocuk yıldız» iken aldığı parayı (yerli sinemada birincilik, çok para almakla ölçülür) genç kız rolüne çıktığı zaman da alıyor. Bunun son örneği, rejisör – prodüktör Osman Seden’in, Cüneyt Gökçer, Selda Alkor, Nubar Terziyan ve Süleyman Turan ile çevirdiği «Merhamet» adındaki filmdir. Zeynep bu filimdeki rolü için gene 100 bin lira alıyor. Bundan sonra başka bir firmaya çevireceği filim için de gene ona 100 bin lira verecekler. «Merhamet» filmindeki rolü için Osman Seden şöyle konuştu:– «Zeynep çok iyi oyuncu. Karşısında, Devlet Tiyatrosunun Umum Müdürü ve çeyrek yüzyıllık şöhretli aktör Cüneyt Gökçer var. Zeynep burada, kendi yaşının rolünde büyük ustalıkla oynuyor ve eski fiyatını alıyor. Bundan sonra, 15-16 yaşına da gelse gene her filimde oynar; gene aynı ücreti alır. Çünkü yılda iki filim çeviriyor. Fiyatı yedi yaşında bile 100 bin liraydı. Üstelik hala şöhreti milyonlarca seyirciyi sinemalara çekecek kadar büyük. Biz, onun adı ve oyunuyla kazanıyoruz. Kazancımızdan niçin bir kısmını vermeyelim?» dedi.

Gerçekten haklıydı..

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 30. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir