Adam Faith ve Jackie Irwing’in Örnek Oldu
Adam Faith, romantik şarkılarla şöhrete ulaşmış bir sesti. Beat müziğinin gençliği etkilemesinden sonra da stilinde bir değişiklik yapmamış, buna karşılık günün modasına uyan kıyafetleri bir hayli söz konusu olmuştur. Esasında Faith, ne «The Lords» gibi 18. asır kıyafetleri, ne de diğer bazı ye – ye grupları gibi eski askeri üniformalar giyiyor. Onun, bu konudaki yaptığı değişiklik İngiltere’nin tanınmış foto – modeli Jackie İrving’e rastladıktan sonra başlar. Verdiği bir konserde Jackie ile tanışan ve onu hemen o gece yemeğe davet eden Adam, kısa süre sonra sevgilisinin erkek giyiminden çok hoşlandığını ve o tarz giyinmeyi çok arzu ettiğini öğrenir.


Müzik yönünden süksesini kaybetmekte olduğunu bilen genç şarkıcı, bunları duyunca hemen aklına bir fikir gelir. Kendisi ve şimdi nişanlısı olan Jackie aynı kumaştan aynı biçimde elbise giyerse gençliğin bunu tutacağına ve yeni bir modanın önderi olacağı gibi, unutulmaya başlayan adını yeniden ön plana getirebileceğini düşünür.Başta bu işi çok arzu ettiğini bildiren, fakat iş ciddiye binince bu işten vaz geçmeye kalkan mini – etek meraklısı Jackie, ertesi gün kendini Faith’in terzisinde bulur. Terziye ölçülerini aldırdıktan sonra sarışın çift mavi, ince çizgili siyah kumaştan kendilerine daracık pantolonlu, çift düğme ceketli ve bele kadar uzanan çift yırtmaçlı birer takım elbise ısmarlarlar. Beraber gittikleri provalar sonucu elbiseler hazır olunca, bu defa da gene bir örnek beyaz gömlek alırlar. Kravat seçiminde ise Faith puantiyeliyi tercih ederken Irving çiçekliden hoşlanır. Adam Faith’in istediği olmuş, artık bir örnek kıyafetler hazır duruma gelmiştir. Şimdi Londra sokaklarında bazen kadınca dantelli gömlekle, bazen de ciddi görünüşlü erkek kıyafetiyle dolaşan genç çift, büyük alaka toplamakta ve başta düşündükleri gibi birçokları onların izinden yürümektedir.


İşte günümüzde müzisyenlerin şöhrete ulaşmasının bir diğer şekli. Eskiden uzun çalışmalar sonucu isim yapabilen ve bunu sadece müzik kaliteleriyle elde eden hakiki müzisyenlerin yanında artık müzik dünyasında şöhrete ulaşmış birçok isim, eski devlerin seviyelerinin yanına bile erişemedikleri halde, kıyafetleri veya acayip tavırlarıyla onlar kadar ün yapabilmeyi başarıyorlar.

Bu orijinal buluş, şöhreti sönmeye yüz tutan Adam Faith’in tekrar isminden bahsedilmesine yol açmıştır.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 29. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir