Altın Küreler Sahiplerini Buldu

Hollywood Yabancı Basın Derneği’nin armağanı olan «Altın Küre» ler geçenlerde tertiplenen muhteşem bir balo ile bu armağana layık görülen Hollywood şöhretlerine teslim edildi. Hollywood‘u Oscar heyecanının sardığı şu günlerde «Altın Küre» armağanlarının dağılması da Hollywood sakinleri için ayrı bir heyecan kaynağı oldu.

Amerikalı filmciler, yabancı basın mensuplarının yaptıkları seçmeleri hiç bir zaman benimsemezler. Hollywood'da «Altın Küre» armağanlarının aleyhinde konuşan, dağıtımda haksızlık yapıldığını ileri sürenlerin sayısının bir hayli kabarık olmasına rağmen yine de her yıl, şubat ayında «Altın Küre» ler yeni sahiplerinin evlerine yerleşir ve bu yerleşiş de daima şaşaalı bir baloyla kutlanır.

Hollywood'da çalışan yabancı basın mensuplarının sayısı aslına bakarsanız yirmiyi geçmez. Fakat «Altın Küre» seçimleri yapılacağı zamanlar muhabirlerin sayısı her ne hikmetse birden yüze yükselir ve bu yüz kişi bir olup yılın en başarılı sanatçılarını seçerler.

Muhabir sayısının yirmiden yüze çıkmasında artistlerin menajerleriyle basın müşavirleri büyük rol oynarlar. Menajer ve basın müşavirleri el ele verip reklamını yapmakla mükellef bulundukları artistlerin lehine oy vereceklerin sayısını yükselterek «Altın Küre» leri daima istedikleri artistlere kazandırırlar.

«Altın Küre» armağanlarını kazanacak olan artistlerin seçilmesinde Oscar adaylarını seçen komitenin kararları da önemli rol oynar. «Altın Küre» ciler, her yıl «Altın Küre» kahramanlarını aynı şekilde seçerler. Önce Oscar adayları ile ilgili haberleri dikkatle gözden geçirirler. Halkın muhtemel Oscar adayları hakkındaki fikirlerini öğrenirler... Ondan sonra da «Altın Küre» talihlilerinin adlarını açıklarlar...Aynı şekilde Oscar Komitesi üyeleri de Oscar adaylarını son bir elemeye tabi tutarken o yıldızın o yıl altından bir küre kazanıp kazanmadığını göz önüne alırlar. Kısacası Hollywood'da artistlere armağan dağıtan birlikler, birbirlerinin fikirlerinden daima faydalanırlar... İşte bu yüzden de «Altın Küre», Oscar seçimi yapacak olanlar için gayet iyi bir tahmin kaynağı olur.

Yabancı muhabirler, 1967 yılının «Altın Küre» lerini bu yıl şu artistlere dağıttılar: Kirk Douglas, Julie Andrews, Carol Channing, Katharine Houghton ve prodüktör Ross Hunter.

Kirk Douglas'ın geçtiğimiz yıl içinde pek başarılı bir oyun çıkarmadığını iddia edenler, aktörün bu armağanı almasının sebebini şu şekilde izah etmektedirler: «Kırk Douglas geçen yıl Yabancı basın mensuplarına evinde çok mükellef bir ziyafet vermiş, böylece «Altın Küre» yi aylaca önceden garantiye almıştı!...» Bu şekilde düşünenler müzikal komediler kraliçesi Julie Andrews'in de bir yıl öncesinden «Altın Küre» kazanma vaadini aldığını ileri sürmektedir.Hakkında, aleyhinde söz söylenmeyen yalnız bir tek kişi var: Genç yıldız Katharine Houghton. İlk filminde gösterdiği büyük başarının ona haklı olarak armağan kazandırdığı şu sıralarda Hollywood'da en çok söylenen söz... Katharine Hepburn'un yeğeni olan bu kumral yıldız adayının Oscar gecesinden de eli boş dönmeyeceği ısrarla söyleniyor...

Fakat, 1967'nin «Altın Küre» lerini kazanmış olanlar, çevrelerinde dolaşan dedikodulara hiç mi hiç aldırmadan, bunun zevkini çıkarmaya bakıyorlar.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 12. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir