Cantagiro Festivali
Luigi Tenco’nun intiharı. Gene Pitney’in evlenmesi, Dalida’nın çılgınlıkları, Little Tony’nin söylediği «Cuore Matto»nun İtalya müzik tarihindeki üçüncü büyük plak olması ve birinciliği kazanan Iva Zanicchi’nin «Non Pensare A Me» sinin çok kısa bir süre listelerde kalmasıyla neticelenen San Remo Festivali’nden sonra, müzik dünyasının kalbi geçen haftadan itibaren yeniden İtalya’da atmaya başladı.


San Remo’dan sonra İtalya’nın ikinci büyük festivali sayılan «Napoli Şarkı Festivali»nin hazırlıkları tamamlanırken, gene müzikseverlerin üzerinde dikkatle durdukları Cantagiro’da finale kalanlar belli oldu.

Cantagiro, sadece otomobilli müzisyenlerin katıldıkları bir yarışmadır. Renk renk, model model arabaları içinde müzisyenler yollardan geçerken bir yandan da hazırladıkları şarkıları söylerler. Yalnız şarkının ön plana alınmasına rağmen, solistler müzikte olduğu gibi, şoförlükteki maharetlerini de göstermek istediklerinden bir hayli hızlı giderler ve bu yüzden yarışma sırasında sık sık kazalar da olur.


Ornella Vanoni, Rita Pavone, Claudio Villa, Sandie Shaw, Domenico Modugno, Bobby Solo gibi tanınmış seslerin katıldığı «Cantagiro 67» de, bugüne kadar ismi hiç duyulmamış şarkıcıların finale kalması pek çok kimseyi şaşırttı. Elemeleri kazanan solistlerin içinde halen «Pieta Per Chi Ama» adlı şarkisiyle 1065 puan toplayan ve kısa zamanda büyük isim olmaya namzet görünen Ranieri favori durumda. Gene Cantagiro yarışmaları sonucu ismini kabul ettiren Gianni Morandi’nin askerliğini ileri sürerek bu yılki yarışmaya katılmaması ise hayranlarını bir hayli üzmüş durumda.


«Cantagiro 67» ye katılan şarkıcılar verilen kısa istirahatte seslerinin ve arabalarının bakımıyla meşgulken, Napoli Festivali’nin organizatörleri de oldukça telaşlı günler geçiriyorlar. Turistlerin kaynaştığı bu şirin liman şehrinde henüz yarışmacılara otel temin edilmediği gibi, festival için bir salon da bulunamadı. San Remo’da olduğu gibi iki şarkıcının bir şarkıyı paylaştığı Napoli Şarkı Festivali’nde bu yıl gene yeni yetişenlerle eski kurtlar eşit şanslarla birinciliği almak için bütün güçlerini ortaya koyacaklar.


İlk eleme sonucu jürinin iki gruba ayırdığı yirmi sekiz şarkıcı arasında şimdilik dikkati çekenler, Domenico Modugno ve Sergio Bruni’nin söylediği «O Vesuvio», Peppino di Capri ve Lello Caravaglios’un söylediği «O Tiempo ‘e Maria»dır. Ama bütün yarışmalarda olduğu gibi bunda da favori gösterilen şarkının dereceye girememesi veya hiç bir iddiası olmayanın birinciliği aldığı çok görülmüştür. Sade o kadar mı? Birinciliği alan plak çok az satış yaparken, listenin sonlarına doğru yer alan bir melodinin satış rekorları kırması, dünya listelerine girmesi artık müziği yakından takip edenlerin alışageldikleri olaylardan olmuştur.Her şeye rağmen finale kadar gelmiş olan «Cantagiro 67» ve bir iki güne kadar başlayacak Napoli Festivali, yarışmacıların olduğu kadar emprezaryoların, plak şirketi temsilcilerinin ve müzikseverlerin İtalya’ya toplanmasına sebep olmuştur.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 31. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir