Cem Karaca ve Apaşlarla Hakkında
Kısa boylu, orta yaşlı adam devamlı ağlayan çocuğuna yanından geçen uzun saçlı, bıyıklan sarkmış genci göstererek:

– «Bak, eğer ağlarsan seni bu ‘öcü’ye veririm.» dedi.

Adamın «öcü» diye gösterdiği genç Cem Karaca’dan başkası değildi. Bu, resimlerini çekmek için gittiğimiz Gülhane Parkında başlarına gelen ne ilk, ne de son olaydı Cem Karaca ve Apaşların. Ama o, böyle olaylara aldırmıyordu. «Boş verin» diye bağırdı ve sonra ekledi: «Biz işimize bakalım.»Cem Karaca, bilindiği gibi tiyatromuzun ünlü simaları Toto Karaca ve Mehmet Karaca'nın tek oğullarıdır. Cem, müzikle ilgilenmeye vatan hizmetini yaparken başlamıştır. Özellikle halk şairlerinin eserlerini yakından incelemek fırsatını bulmuştur. Bugünkü «Emrah» ve «Hudey» o çalışmaların sonucudur. Cem Karaca'nın müzik çalışmalarının yanı sıra tiyatro ile de teması olmuştur. Aldığı roller içinde en çok «Lüsyon»u beğenir. Spor branşlarından yüzmeyi tercih eder. 7 numara gözlük kullanır. Er sevdiği yemeklerin başında «kuru fasulye» ve «bulgur pilavı» gelir. «İnsanlar Yaşadıkça» adlı filmi, Yılmaz Güney'i ve Charlton Heston'ı takdir eder. Hoşlandığı renk kırmızı, tuttuğu takım ise Fenerbahçe'dir. Cem Karaca’nın medeni durumu bugün için bir sırdır. Fakat biz onun evli olduğunu kulağınıza fısıldayıverelim...

Şimdi sizlere biraz da Karaca'nın «Apaşlar»ını tanıtalım... İçlerinde en genci: Ahmet Tuzcuoğlu'dur. 1947'de İstanbul’da doğan Tuzcuoğlu, konservatuvarda iki yıl kontrbas ve şan dersleri almıştır. Şimdi sadece bas gitar çalmaktadır. Favori şarkıcıları: Cem Karaca, Erkut Taçkın, Ray Charles ve James Brown'dur. Topluluk olarak Durul Gence ve Blue Flames’i beğenir.

İhsan Avşar, Apaşların bateristidir. Müzisyen olan babasının teşviki ile müziğe 8 yıl önce başlamıştır. Favori şarkısı «A Whiter Shade of Pale» dir. Yerli topluluklardan Durul Gence'yi, yabancılardan ise Modern Jazz Quartet'i tutar. Yalçınkaya Tümay, müziğe 14 yaşındayken başlamıştır.

O zamanki enstrümanı piyano olmasına rağmen şimdi ritim gitar çalar. İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu mezunudur. İlk bestesi «Please Love Me Again» adım taşır. Yerli şarkıcılardan Cem Karaca ve Erkin Koray'ı yabancılardan ise Elvis Presley ve James Brown'ı tercih eder. Unutamadığı olay, Caddebostan - Büyükada arasında teknesinin batışı ve altı saatte Caddebostan'a gelişidir.

Apaşların dördüncü ve son elemanı Mehmet Soyarslan'dır. Müziğe başlayalı 8 yıl olmuştur. Topluluğun solo gitaristidir. Almanya'ya iktisat tahsili için gitmiş ve iki yıl kalmıştır. Favori şarkısı «Dancing On the Street» şarkıcıları ise James Brown, Cem Karaca ve Erol Büyükburç’tur. Müzik hayatının ilk bestesi «Vahşet» adlı enstrümantal bir parçadır.Cem Karaca ve Apaşlar müzik konusunda yapmak istediklerini ortak bir görüş içinde şu şekilde açıklıyorlar:

«En büyük dileğimiz, Türk dinleyicisinin karşısına kendi öz dili olan Türkçe ile çıkmaktır. Cem Karaca ve Apaşlar olarak söz veriyor ve inanıyoruz ki, Türk pop müziğini Batı ülkelerinde yayacağız. Çağdaş müzikler çizgisine, Anadolu'nun bağrından çıkan halk şairlerimizin eserleri ile ulaşacağız. Bütün bunlar için tek yol çalışmak, çok çalışmaktır... Biz de çalıştık, çalışıyoruz ve çalışacağız.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1967 TARİHLİ 40. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir