Ertem Eğilmez Ringe Kadın Soktu Aynı sahne daha önce de çekilmişti, ama o zaman boks ringine kadın çıkmamıştı. Geçen ay çekilen sahnenin «kadınsız» olduğunu gören rejisör Ertem Eğilmez, «Sema Hanım, sizin de ringe çıkmanız lazım. Sadece İngiliz komutanı Harington'un kızı olarak tribünlerden seyretmek iyi olmuyor,» demişti. Dolmabahçe Stadının boks salonunda, «mütareke devri» ndeki bütün kozmopolit tipler, İngiliz, Fransız, İtalyan subayları, askerleri ringte dövüşen İngiliz subayını (Süleyman Turan) alkışlıyordu.

Ringe İngiliz Kemal (Kartal Tibet) çıkınca azınlıklardan ses seda çıkmadı. Sema Özcan boks hakeminin (Kayhan Yıldızoğlu) yardımıyla ringin etrafında gerili halatların arasından kırmızı elbisesi, sarı uzun saçlarıyla «Kraliçe Viktorya» gibi geçti. Salonda kuvvetli alkışlar yükseldi. Boks hakemi, «Majesteleri adına boks maçını başlatmanızı istirham ederim!» dedi. Yıldızoğlu'ndan sonra «supervizör» Vural İnan (Neriman Köksal'ın eniştesi) her iki boksörü nizami vaziyete soktu. Sema Özcan, ellerini havaya kaldırdı; ellerini üst üste koymuş boksörleri ayırdı. Bu «ayırma» ile boks başladı.

Sema Özcan ringten indi. En önde, general babasının (Atıf Kaptan) yanına oturdu. Yumruklar makina gibi çalışmaya başlamış, böylece Türk sinema tarihinde ilk defa bir kadın yıldız boks ringine ayak basmıştı. Bu sahne çekildikten sonra herkes «boks»'daki başarılarından dolayı Kartal'la Süleyman'ı tebrik ederken rejisör Ertem Eğilmez yanımıza geldi ve «Eğer bir aksaklık olursa Vural İnan'ı bu sahnede dublör olarak kullanacaktım, ama Kartal'la Süleyman buna ihtiyaç bırakmadılar», dedi.

ALINTI: SES DERGİSİ’NİN 1968 TARİHLİ 28. SAYISIYorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir